Pohlaví mláděte sdělili veřejnosti zástupci Zoo Praha ve čtvrtek 18. ledna. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka se potvrdilo hlasování na sociálních sítích, které už v předešlých dnech naznačovalo, že by se mohlo jednat o samičku. 

„Spousta lidí v tom měla jasno ještě před naším dnešním oznámením výsledku analýzy DNA. Když jsem k pohlaví gorilího mláděte udělal dvě ankety na různých sociálních sítích, obě dopadly zhruba v poměru 2:1 ve prospěch samičky. Také v diskuzních příspěvcích se projevovalo skálopevné přesvědčení, že jde o samičku. Přání otcem myšlenky? Snad. Ale nemyslím si to," uvedl Bobek. 

Mládě gorily nížinné se v Zoo Praha narodilo samici Duni 2. ledna krátce po deváté hodině večerní. Jde o vůbec první gorilí mládě narozené v novém pavilonu Rezervaci Dja. Pokud vše půjde dobře, dočká se pražská zoo v horizontu tří měsíců ještě jednoho.
Gorilí mládě v Zoo Praha prospívá. Návštěvníci ho mohou vidět již bez omezení

Chovatelé určili pohlaví DNA analýzou ze vzorku pupečníku. Potvrdil ho Jiří Rubeš z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Výsledek se určoval z testu krve z pupečníku podle chromozomů. Veterináři zjišťovali přítomnost chromozomu Y, který se nachází pouze u samců. Vzhledem k tomu, že se jeho přítomnost nezjistila, tak bylo jasné, že se jedná o samičku, řekl Rubeš.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Zároveň zveřejnili návrhy jak by se pokračovatelka slavné Moji mohla jmenovat. Ty vybraly děti v Kamerunu z projektu Toulavý autobus. Na výběr jsou možnosti jmen Koh’Eloo’h, Alomo, Mbia, Ekiba, Mamene, Mobi, Boyo, Somalomo, Mbupomo a Mosamom. Jméno vybere Zoo Praha 10. února.

Gorilímu mláděti se daří. "Matka mláděte se zklidnila, dobře komunikuje s chovateli. Malá samička pije mateřské mléko zhruba každé dvě hodiny a prospívá," uvedl kurátor savců Pavel Brandl.

Mládě se narodilo v úterý 2. ledna ve večerních hodinách. Protože je dcerou Duni, stala se legendární Moja, první gorila narozená v České republice, babičkou a populární Richard pradědečkem.

Toulavý autobus
Toulavý autobus sváží v Kamerunu děti z pralesních oblastí do Limbe či Méfou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program, ale zejména spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory. Jízdy probíhají v období sucha, tedy od prosince do dubna a od srpna do září.
zdroj: Zoo Praha