Před zahájením hokejového mistrovství světa se pečlivě připravují i policisté pořádkové jednotky. Ti ve čtvrtek 18. dubna cvičili v pražské 02 areně různé modelové situace, ve kterých by bylo nutné během šampionátu zasáhnout. Obdobné situace nejsou pro policisty tak známé, proto vymýšleli i nové taktiky, jak nejlépe zasáhnout. Cvičení se zúčastnilo přes dvě stovky policistů a 250 figurantů.

Policisté se připravovali i na případné zákroky proti protestujícím, kteří se přilepí k mantinelům nebo k dalším povrchům. Podle ředitele pořádkové policie Petra Koutného se policisté musí přizpůsobovat neustále se dynamicky vyvíjející scéně. „Před deseti lety by nás vůbec nenapadlo, že se nám budou účastníci protistrany přilepovat k různým povrchům a podobně," uvedl.

Cvičení policistů v O2 areně před zahájením MS světa v hokeji. | Video: Deník/Radek Cihla

Další situaci, kterou policisté nacvičovali, je vzájemný útok fanoušků nebo vyvádění osob, kteří mají u sebe pyrotechniku. Čtvrteční akce nebyla zaměřena na zvládnutí aktivního útočníka nebo teroristické hrozby.

Policejní ředitel Martin Vondrášek již dříve uvedl, že policie zatím nemá žádné signály o bezpečnostních hrozbách. „Na bezpečností koncepci pracujeme již od roku 2022. Naším hlavní úkolem bylo analyzovat bezpečností rizika. Situace oproti roku 2015 je odlišná," řekl Vondrášek na začátku dubna.

Na posílení bezpečnosti spolupracují i zpravodajské služby nebo Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Vnímáme, že oproti minulým rokům je bezpečnostní situace více problematická. Nebyla ale identifikována žádná konkrétní rizika,“ doplnil Vondrášek.

Kdy hraje Česko?

Šampionát odstartuje v pátek 10. května a skončí finálovým zápasem v neděli 26. května. Češi vstoupí do turnaje hned první hrací den.

- pátek 10. května Česko x Finsko od 20:20.
- sobota 11. května Česko x Norsko od 20:20
- pondělí 13. května Česko x Švýcarsko od 20:20
- středa 15. května Česko x Dánsko 16:20
- pátek 17. května Česko x Rakousko 20:20
- sobota 18. května Česko x Velká Británie 20:20
- úterý 21. května Česko x Kanada 16:20