Meziročně vzrostl počet předmětů nahlášených cestujícími na Infolinku DPP jako ztracené či zapomenuté v MHD o téměř 34 procenta na 8479. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 byl nárůst zhruba pětiprocentní. Necelou třetinu, 2414 předmětů, se loni podle mluvčí podařilo i skutečně najít a vrátit původním majitelům.
"V absolutních číslech se jedná o třetí nejvyšší počet za bezmála dvacetiletou historii fungování Infolinky DPP," dodala Řehková.
Dopravní podnik také do speciální interní aplikace eviduje od roku 2016 předměty, které v dopravních prostředcích či prostorách MHD naleznou řidiči, strojvedoucí, dozorčí a další provozní zaměstnanci DPP nebo jim je odevzdají poctiví nálezci z řad cestujících. V loňském roce to bylo 7229 předmětů, meziročně téměř o 41 procent více. Polovina z nich se opět vrátila majitelům, což bylo dosud nejvíce.
Denně se v pražské MHD ztratily desítky předmětů běžné potřeby, malé přenosné elektronické přístroje, sportovní vybavení, zdravotní pomůcky či hudební nástroje, ale i kuriozity.
Loni lidé na infolinku nahlásili například ztracenou bibli, příruční ocelový trezor, celou řadu hraček, těžítko, termosku, záchodové prkénko, sedátko do vany, obraz, glukometr, vrtačku, horkovzdušnou pistoli, naviják na ryby, vlajku České republiky na tyči, mikroskop, pekáče na pečení, slepeckou hůl, šuplík, náhubek na psa, rovnátka, karnevalovou masku, ale třeba i krabici s chlebíčky. Ze zvířat byl podle mluvčí jednoznačnou raritou párek leguánů.
Z telefonů se nejčastěji ztrácí přístroje značek Samsung a Apple. Podle barev zapomenutých předmětů jednoznačně převládá černá následovaná modrou. Ze ztracených dokladů to jsou nejčastěji průkazky na veřejnou dopravu, řidičské nebo občanské průkazy či pasy z různých zemí, například Izraele, Japonska, Malajsie, Moldavska nebo Uzbekistánu.
Dopravní podnik všechny nalezené a nevyzvednuté předměty bez osobních údajů předává do kanceláře ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1, jejímž zřizovatelem je magistrát. Více informací naleznou cestující na jeho webu.