Debatu, zda se pohyblivé schody porouchaly a teď se čeká na objednaný náhradní díl, nebo se jedná o „obyčejný šlendrián“, zaznamenal Deník v pochodu u stanice metra I. P. Pavlova. Jasno přináší odpověď mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy Anety Řehkové na dotaz Deníku: čeká se na dodání nového madla.

Termín zní: do 31. 5.

Pohyblivé schody v přepravním prostoru, tedy přímo ve stanici I. P. Pavlova, nyní slouží bez problémů. Mimo provoz však zůstal eskalátor vedoucí z podchodu směrem k zastávce tramvají jedoucích „dolů“: ke Karlovu náměstí. Vyvěšená cedule ohlašuje opravu v termínu od 14. dubna do 31. května. Cestující místo pohodlného vyvezení přímo k zastávce musí nyní využívat pevné schodiště. Většina z nich je vyběhne jako nic; pro hůř pohyblivé lidi to však znamená namáhavé stoupání podél zábradlí. A ne vždy na jeden zátah: někteří odpočívají; dokonce i dvakrát nebo třikrát. Což hlavně v ranní špičce, kdy je tlačenice, někteří spěchající nesou s nelibostí.

Pozornosti mnohých neuniklo, že během měsíce za zábranami na uzavřeném eskalátoru nebylo vidět žádný vývoj kromě hromadění odpadků. Jinak nic. „Nechápu: když teď na Kačerově zavřeli jezdicí schody, myslím, že ještě ten den byly úplně rozebrané. Zato tady nepracuje jediný montér,“ podivoval se 62letý Ladislav, který oběma místy projíždí denně do práce.

Rozhodl revizní technik

Řehková nabízí vysvětlení: délku omezení na I. P. Pavlova, což nebylo plánováno předem, ovlivňuje delší dodací lhůta nového madla. „Oprava by měla být realizována do konce května,“ slibuje mluvčí, že původně ohlašovaný termín by se mělo podařit stihnout. Stanovená bezmála sedmitýdenní lhůta na vyvěšeném oznámení zjevně s tím, že na dodávku bude třeba čekat, už počítala.

Leckoho asi napadne otázka: nedalo se čekat za provozu, když jde jen o výměnu madla? Nedalo. Zastavit eskalátor musel dopravní podnik okamžitě.

„Podchodové pohyblivé schody, zajišťující přepravu cestujících z vestibulu na uliční úroveň u zastávky tramvaje směr Karlovo náměstí, odstavil mimo provoz revizní technik 13. dubna ve 22.05 z důvodu prasklého levého madla,“ vysvětlila Řehková. Ujišťuje, že veškeré závady na pohyblivých schodech firma řeší bez prodlení: tedy okamžitě. A že aktivita mechaniků nebyla u stanice metra I. P. Pavlova vidět po celé týdny? To právě vysvětluje čekání na nový díl.