V zadávacím řízení na zhotovitele stavby podaly nabídku tři subjekty, kdy vítězem se stalo sdružení vedené společností Subterra. Z řízení bylo vyloučeno sdružení vedené společností PORR. Důvodem byly zásadní nedostatky v nabídce, které DPP nemohl akceptovat. O vyloučení i vítězi jednomyslně rozhodlo pětičlenné představenstvo.

Ještě před výběrem vítěze však některým členům komise dorazily výhružné emailové zprávy. V těch autor vyhrožoval členům komise, že pokud budou hlasovat pro vyloučení sdružení PORR, spáchají zločin obřích rozměrů, skončí ve vězení a budou splácet případnou škodu.

Podle generálního ředitele Dopravního podniku Petra Witowského byla bitva stavebních společností o tuto zakázku očekávaná. Nečekal však nečestné jednání. „Místo toho, aby probíhala férová soutěž, je vyvíjen nátlak na členy představenstva DPP, dozorčí rady DPP či radní HMP, a dokonce se neznámý subjekt neštítí vyhrožovat samotným členům hodnotící komise. Takové praktiky jsou pro nás naprosto nepřípustné a považujeme je za pokus o ovlivňování veřejné zakázky,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP

| Video: Youtube

Celou věc tedy Dopravní podnik podal k Vrchnímu státnímu zastupitelství. „Pevně věříme, že se orgány činné v trestním řízení případ důkladně prošetří a podaří se jim pachatele odhalit.“ dodal Witowski.

Místopředseda dozorčí rady DPP a předseda základní odborové organizace Dopravní podnik Elektrické dráhy Roman Slanina považuje takové jednání za nepřijatelné. „Byli jsme naprosto v šoku, když jsme se dozvěděli, jakým způsobem je zaměstnancům DPP vyhrožováno, a pod jakým tlakem museli být. To prostě nemá obdoby. Stavební sektor je při získávání zakázek agresivní sám o sobě, ale takový způsob zastrašování je naprosto nepřijatelný,“ dodal.

Dopravní podnik dodává, že rozhodnutí splnilo pravidla nastavené zákonem o zadávání veřejných zakázek a v souladu s povinností péče řádného hospodáře. „V souvislosti s touto zakázkou máme zároveň informace z trhu o plánované negativní mediální kampani vůči DPP a některým vybraným osobám, nicméně věřím, že se nakonec nepotvrdí. V opačném případě se jim budeme bránit právní cestou,“ uzavírá Petr Witowski.

Výstavba a geologický průzkum metra D