Tradiční Žižkovský masopust letos opět projde Prahou 3. Devětadvacátý ročník se uskuteční v neděli 11. února a vedle přehlídky masek a zábavného programu nabídne i akrobatické vystoupení nebo workshopy.

„Žižkovský masopust patří k nejstarším a největším masopustům v Praze. Je oslavou žižkovského patriotismu, přispívá ovšem k pospolitosti všech trojkových obyvatel a svým programem a přátelskou atmosférou přitahuje i návštěvníky z celého hlavního města. Na masopustní tradici rádi navazujeme. Zároveň se snažíme o moderní vyznění akce tak, aby oslovila nejen dospělé, ale i mladou generaci, díky níž může masopust žít i v budoucnu,“ říká Michal Vronský, starosta Prahy 3, který se v masce zúčastní masopustního průvodu.

Změnou, která letošní ročník čeká, je trasa průvodu. Vzhledem k probíhající rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad se rej hudebníků, chůdařů a komediantů tentokrát vydá z Kostnického náměstí.

Fotogalerie: 28. ročník Žižkovského masopustu

Průvod započne patnáct minut před 16. hodinou a dále se zastaví u radnice městské části. Tam dojde k předání klíče od Žižkova a symbolické nadvlády nad touto čtvrtí ve stylu wall dance. Podle mluvčího Prahy 3 Jiřího Hannicha se akrobati ze skupiny Art 4 People za hudebního doprovodu a světelné show spustí z radniční střechy. „Za pomoci akrobatických triků se po stěně budovy přemístí na balkon, kde si od starosty Prahy 3 převezmou klíč a následně jej předají masopustnímu průvodu," uvedl Hannich.

Své útočiště průvod poté najde v Čajkovského ulici. Ta během masopustního odpoledne ožije pohádkami pro děti, fotokoutkem, tanečním vystoupení a podvečerním koncertem. Nouze nebude ani o různé občerstvení jako jsou lokše, koblihy nebo jitrnice. Bohatý bude program i na Kostnickém náměstí, kde je rovněž očekávané hudební vystoupení, pohádky a občerstvení.

Nemáte svou masku? Nevadí

V případě, že si nestihnete vyrobit masku na průvod sami doma, si Praha 3 připravila řešení. Pro zájemce budou otevřeny v Infocentru Prahy 3 o den dříve, v sobotu 10. února od 13 do 16 hodin, workshopy, kde bude možnost si vyrobit zvířecí škrabošky lidově nazývané „charpa“. V den samotného masopustu od 13 hodin se otevře i workshop v Atriu Žižkov. „Nejzajímavější masky v průvodu získají od městské části odměnu," doplnil Hannich.

HARMONOGRAM 29. ŽIŽKOVSKÉHO MASOPUSTU

Masopustní průvod
15:30 – řazení průvodu na Kostnickém náměstí
15:45 – odchod průvodu Štítného ulicí k radnici
cca 16:00 – u hlavního vchodu radnice dojde k předání klíče průvodu
16:45 – příchod do Čajkovského ulice, kde budou vyhlášeny nejzajímavější masky a bude následovat koncert

Kostnické náměstí
12:30–18:00 – otevřená kavárna (teplé a studené nápoje, masopustní dobroty)
13:00–13:45 – Sněhuláci z Mrkvonos: pohádka pro děti o tom, jak se rodí sněhuláci
14:00–15:00 – vystoupení harmonikáře
15:45 – odchod masopustního průvodu
16.15–17.15 – koncert Adama Zrcka (covery známých hitů)

Čajkovského ulice (13–18 hod.)
13:00 – otevření stánků s masopustními pochutinami
14:00 – interaktivní představení Čas dětství (Tanec Praha/PONEC – divadlo pro tanec)
14:00–18:00 – fotokoutek
14:30 a 15:00 – Romaneto: pohádky pro děti („Pejsek a Kočička jdou na masopust“ a „Masopustní tanečky s Pejskem a Kočičkou“)
16:45 – příchod masopustního průvodu
16:50 – vyhlášení nejzajímavějších masek
17:00–18:00 – koncert skupiny Zooblasters

Atrium Žižkov (13–17 hod.)
Workshop výroby masek: „Kosmo Nauty – Šumavské démonické kukly“
13:00–14:00 – první skupina workshop masek
14:30–15:30 – druhá skupina workshop masek
15:30 – odchod na Kostnické náměstí k průvodu

zdroj: MČ Praha 3

Mohlo by vás zajímat: Řezník, který zpracoval čtyři tisíce prasat, nemá komu předat zkušenosti

Řezník Václav Šťastný s dlouholetým pomocníkem Zdeňkem Zábuškem a za přispění dalších pomáhajících představil v rámci programu máslovického masopustu práci při zabíjačce. | Video: Milan Holakovský