Na výsledné podobě mural artu, který nyní zdobí podzemní prostory budovy Masaryčky, jejíž realizátorem je Penta Real Estate, se podílelo celkem 16 tvůrců ze studia DRAWetc., kteří si na nanášení barev museli vzít košťata.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Tato velkoplošná malba, která vznikla na ploše 200 m2, je v České republice naprosto jedinečným projektem. Vzniknul totiž spojením motivů umělé inteligence s prací týmu vizuálních tvůrců DRAWetc.

„Je opravdu zajímavé pracovat s vizuálním motivem, který nevyšel z lidského přemýšlení, ale z technologie. Výsledkem je ale pozoruhodný artpiece, který snese jakékoli měřítko – i tak velkorysé, jaké poskytly prostory Masaryčky,“ říká o realizaci Vladimír Strejček z ateliéru DRAWetc. Na první část projektu již brzy naváže příprava druhého uměleckého díla.

Instalace modelu stavebnice Peugeot Le Mans za účasti designera společnosti Lego.
Le Mans z Lega? V Praze byl představen unikátní model závodního automobilu

Vedle Vladimíra Strejčka se na analogové interpretaci vizuální reference umělé inteligence, jíž dominuje zlatá barva, podíleli Karel Cettl a Daniel Korta.

„Byli jsme velmi mile překvapeni, jak velký zájem o projekt hlavní představitelé investora měli. Bylo vidět, že nad projektem přemýšlí v širším kontextu, velice humanisticky a s citem pro město i jeho obyvatele,“ oceňuje přístup Daniel Korta.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Vzhledem k velikosti celé malby a jejímu umístění museli umělci řešit nejeden problém. „Jako každá realizace mural artu i toto byla velká výzva. Že budu řešit, jaké koště je nejvhodnější pro zlatou barvu, mě nikdy nenapadlo,“ popisuje jeden z nich Hana Větrovcová, kreativní manažerka celého projektu.

Digitální odkaz budoucím generacím

Tvůrci se pyšní také digitální capsulí s názvem Echoes. Jedná se o celkem jedenáct audio-reaktivních animací vytvořených z fragmentů mural artuWaves of Mind a doprovázené jedenácti výpověďmi klíčových aktérů, kteří se naprojektu Masaryčka zásadním způsobem podíleli.

Za její realizací opět stojí tým studia DRAWetc. „Cílem současného pojetí capsule je předat kolemjdoucím i budoucím generacím poselství tvůrců a vizi, s níž celý projekt vznikal,“ vysvětluje Jindra Strejčková, stratég ze studia DRAWetc.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Tyto audio-reaktivní vizualizace digitálně jsou obtisknuté do hlavní budovy a ve virtuálním prostoru jsou veřejnosti dostupné skrze QR kódy, které jsou umístěné právě v blízkosti mural artu a v prostorách Masaryčky.

Zajímavosti a fakta Waves of Mind:
- Realizační tým: 16 tvůrců studia DRAWetc.
- Plocha: 200 m2
- K dosažení expresivního efektu tvůrci použili košťata
- Použilo se 9 litrů zlaté barvy
- Počet man-days strávených na projektu od ideační fáze po předání: 85 man-day
- Celá realizace zabrala cca 17 dní

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající Pražský deník.