Slavnostní rozsvícení osmimetrového vánočního stromu, který je i letos ozdoben v barvách hlavního města, tedy červenými a zlatými koulemi, se uskutečnilo v 17 hodin. 

Rozsvícení se zúčastnil primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija a radní hl. m. Prahy Michal Hroza. Přizvány byly také pražské pěstounské rodiny. 

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Vánoční strom s námi rozsvítily také pěstounské rodiny, pro které jsme měli připraveny i malé dárky. Advent je o naději, lásce a radostném očekávání. Naději potřebujeme všichni, ale děti, které nemůžou být z jakéhokoliv důvodů se svou biologickou rodinou a které za sebou mají často smutné příběhy, ty ji potřebují dvojnásob. Proto jsem moc ráda, že právě ony s námi rozsvítí stromeček a doufám, že si celou akci na Mariánském náměstí opravdu užijí,“ říká náměstkyně primátora pro sociální věci a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Ilustrační foto
VÁNOČNÍ ANKETA: Nominujte nejkrásnější vánoční strom Prahy

Vánoční trhy budou na Mariánském náměstí otevřené až do 6. ledna. Návštěvníci zde naleznou plno stánků s vánočním sortimentem a občerstvením od prodejců z řad neziskových organizací a chráněných dílen, jako tomu tak bylo i v loňském roce. Nakoupit je možné například i adventní věnce, ozdoby a spoustu dalších dárkových předmětů.

V Ježíškově nebeské kanceláři si děti také mohou napsat svá vánoční přání a novinkou je fotopoint v podobě andělských křídel a světelná výzdoba budovy Nové radnice. Zájemci se mohou zúčastnit také kreativních dílen před vstpem do Clam-Gallasova paláce, které jsou letošní novinkou. Mohou si vyrobit např. sváteční náramek, namalovat zvonek nebo si vyzkoušet foukání vánočních ozdob. Stánky budou otevřeny každý den od 11 do 19 hodin.

I letos budou návštěvníci Zoo Praha moci obdivovat vzrostlou kavkazskou jedli a tematický betlém, do kterého tradičně přibyde nové zvíře.
Adventní neděle v Zoo Praha: Vánoční strom pomůže rozsvítit Maršálek s Maškovou

Pestrý doprovodný program je na náměstí připraven každý adventní víkend vždy od 14 do 19 hodin. Na pódiu se představí dětské pěvecké sbory, taneční skupiny či dětské divadélko. Kulturní program zahájilo v pátek 1. prosince vystoupení pěveckého sboru Školy Jaroslava Ježka. Na pódiu na náměstí během víkendu vystoupí například hudební sbor, děti z dětského domova Černá voda Punkt, zpěvačka Viktorie Surmová, sbor dětí ze ZŠ Marjánka, ABBA revival a další. V úterý 5. prosince se na Mariánském náměstí uskuteční také Mikulášská nadílka. Podrobný program naleznete na webových stránkách města Prahy.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Zahájení vánočních trhů na Mariánském náměstí je výjimečnou chvílí. Na trzích si můžete vychutnat nejen tradiční vánoční sortiment, ale také zde naleznete originální dárky s příběhem, které nabízejí prodejci z řad příspěvkových a neziskových organizací a chráněných dílen. Určitě nezapomeňte také na Mikulášskou nadílku, která proběhne 5. prosince. Těšíme se, že společně s vámi prožijeme tuto kouzelnou dobu Vánoc,“ dodává Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

Ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj hlavní město mimo jiné připravuje v den konání Zastupitelstva hl. m. Prahy, tedy 14. prosince 2023 (od 10:00 do 18:00 hodin), Primátorskou adventní sbírku. Darováním základních trvanlivých potravin (vítané jsou konzervy, rýže, luštěniny, olej, polévky, dětská výživa, základní a dětská drogerie) bude možné pomoci spoluobčanům v nouzi, seniorům žijícím na pokraji chudoby, rodičům samoživitelům či lidem bez domova.

Vánoce na Staromáku vypuknout už tuto sobotu

Na rozsvícení vánočního stromu se pečlivě připravuje i Staroměstské náměstí. Slavnostní zahájení vánočních trhů a rozsvícení vánočního stromu se tam uskuteční v sobotu 2. prosince v 16:30 

Strom zdobí více než jedenáct kilometrů světelných řetězů, zlaté a červené koule a 60 obřích vánočních 2D hvězd ve třech motivecech, které letos poprvé vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Motivy ptáčků připomenou 50 let od premiéry legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku. Strom bude svítit každý den a rozsvěcovat se bude s animací na melodii Tří oříšků pro Popelku (autor Karel Svoboda) každý den vždy od 16:30.

Staroměstské náměstí - Vánoční strom.
Staroměstské náměstí již zdobí vánoční strom. Vánoční trhy začnou už tuto sobotu

Kulturní program na Staroměstském náměstí se bude konat také každý den. Vždy v odpoledních hodinách začnou vystoupení, která potrvají až do večera. 

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz, příspěvek doplňte prosím o vaše celé jméno a uveďte minimálně okres, odkud jste. Děkujeme!