Původně měla terasa návštěvníkům centra nabídnout parkoviště, poté ale došlo ke změně užívání terasy a bylo tam postaveno dětské hřiště. Změna ale proběhla bez povolení, a tak zahájil Stavební úřad městské části Prahy 1 řízení o odstranění stavby, říkají Hospodářské noviny a dodávají vyjádření Martina Klána, člena správní rady Amadeus Real Estate, která je majitelem Máje:

„Dodavatel venkovní části hřiště zřejmě špatně vyhodnotil osazení mobilních herních prvků na terase jako nestavební úpravu, která obvykle nepodléhá povolovacímu procesu. V tomto případě jsme bohužel až ex post zjistili, že dodavatel měl, vzhledem k tomu, že se jedná o kulturní památku, věc standardně projednat. Na zhojení tohoto formálního pochybení již pracujeme a projednáváme úpravu se všemi dotčenými orgány i stavebním úřadem.“

Momentálně poté, co stavební úřad zahájil na konci června řízení k odstranění stavby, požádal developer v desetidenní lhůtě pro podání námitek o dodatečné povolení stavby. Je možné, že pokud developer doloží potřebná stanoviska, změna se dodatečně povolí.

„V každém případě bude developer čelit pokutě,“ upřesnila pro HN Karolína Šnejdarová, tisková mluvčí Úřadu městské části Prahy 1. „Dětské hřiště je momentálně dočasně mimo provoz,“ dodal Karel Samec, mediální zástupce firmy Amadeus Real Estate.

Pro veřejnost se po rekonstrukci otevřel obchodní dům Máj. | Video: Deník/Radek Cihla

Rekonstrukce obchodního centra Máj stála společnost Amadeus Real Estate 4,5 miliardy korun, trvala dva roku a byla dokončena tento rok v květnu. Na celkové ploše 17 tisíc metrů nabízí svým návštěvníkům restaurace, obchody i zábavní centrum.

Jeho dominantou se stali dva motýli Davida Černého, které svou nevšední podobou po instalaci na fasádu budovy vyvolali vášnivou veřejnou debatu.