Návrh koaliční smlouvy dokončili představitelé stran předminulý týden. Na jednání zastupitelů 16. února chtějí strany zvolit nové vedení metropole v čele s primátorem Bohuslavou Svobodou (ODS).

Oficiálního podpisu koaliční smlouvy se zúčastní zástupci stran, kteří byli členy vyjednávacích týmů výše zmíněných stran. Pod dokument se podepíše všech 36 zastupitelů, kteří jsou součástí koaliční dohody.

Zástupci Pirátů a Spolu - Koaliční jednání pražské Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, 26. ledna 2023, Magistrát hl. města Prahy.
Spolu, Piráti a STAN ve středu podepíšou koaliční smlouvu v Praze

Původně měla mít koalice 37 zástupců, avšak smlouva nezahrnuje hlas zastupitelky Hany Kordové Marvanové zvolené za Spolu. Důvodem je podle informací to, že na prosincovém jednání zastupitelů nepodpořila záměr Spolu a ANO zvolit Svobodu primátorem a zároveň nevolit ostatní členy rady.

V 11členné radě hlavního města bude mít pět zástupců Spolu, přičemž ODS bude mít tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva. KDU-ČSL obsadí místo pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva.

Jednání o koalici v Praze na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od loňských zářijových voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Bohuslav Svoboda
Vedení STAN v Praze podpořilo návrh koaliční smlouvy se Spolu a Piráty

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.