"Je to 19 dětí, 12 dívek a sedm chlapců," řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to symbolické ocenění toho, že Praha si váží každého nového občánka," dodal. Loni obdrželo věcný dar celkem 21 dětí, o rok dříve jich bylo 27.

Finanční dar pro první pražské občánky roku zrušilo minulé vedení Prahy s tehdejším primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) s odůvodněním, že není spravedlivý vůči ostatním dětem. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) dnes Piráti pro obnovení nehlasovali.

"Jaký je smysl? Za co ty peníze jsou? Chápu snahu udělat symbolické gesto, ale tuhle symboliku fakt nechápu. Ať se klidně dělá vítání občánků, ale spojovat to s peněžním darem je podle mě mimo," napsal na twitter.

První dítě letošního roku v Praze se narodilo v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí devět minut po půlnoci. Holčička Timea vážila 3,2 kilogramu a měřila 49 centimetrů. V ranních hodinách se narodily děti i v porodnici U Apolináře, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a ve Fakultní nemocnici v Motole.

Zástupci stran Spolu, Pirátů a STAN při podpisu koaliční smlouvy na pražském magistrátu.
Pražský magistrát se začne řídit jako první úřad podle protikorupčního systému