Páternoster se před několika lety objevil ve videoprůvodci po Praze Honest Guide. Zhruba od té doby se začal zvyšovat počet turistů, kteří se za zajímavou technickou památkou do veřejnosti přístupné budovy magistrátu vydávali. Aktuálně není výjimkou, že se v přízemí u výtahu přes den shromažďují až desítky lidí.

| Video: Youtube

To podle Hofmana narušuje primární funkci zařízení, tedy přepravu zaměstnanců magistrátu, a také poškozuje jeho mechanismus, protože na podobnou zátěž nebylo konstruováno.

"Největším problémem je nerespektování výstupu ve spodní a horní stanici. Návštěvníci projíždějí horním i spodním obratištěm, kde nejsou vodítka kabin dimenzovaná na vedení zatížených kabin a dochází k jejich extrémnímu opotřebení," vysvětlil. Turisté podle něj také na výtah malují, polepují jej a jejich chování vede k tomu, že se několikrát denně nouzově zastaví díky nainstalovaným bezpečnostním mechanismům.

Nyní výtah čeká údržba a magistrát bude dále zvažovat, jak otázku velkého množství turistů řešit.

"Výtah bude v rámci výluky provozu zkontrolován, seřízen a následně budou muset být přijata další pravidla pro jeho bezpečný chod," uvedl mluvčí. Úřad již nedávno kvůli bloumajícím turistům nařídil zamykání dveří, které na jednotlivých patrech vedou od hlavního schodiště ke kancelářím.

Výtah byl kompletně přestavěn v roce 2017 za 3,6 milionu korun, předtím jezdila v budově verze zařízení ze 70. let minulého století. Úplně původní výtah byl vybudován patrně už na začátku minulého století, ale jeho podoba se nedochovala.

Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále. V Praze je zachovaných páternosterů celá řada, kromě magistrátu například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v několika budovách ministerstev, v sídle Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici nebo ve Škodově paláci v Jungmannově.