VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha má smutné prvenství, vede ve výskytu rakoviny tlustého střeva

Praha - Ročně je toto onkologické onemocnění zjištěno u 1200 obyvatel metropole. Nepodceňování prevence by mohlo přinést obrat k lepšímu.

10.2.2009
SDÍLEJ:

BEZPLATNÉ TESTOVÁNÍ. Je určeno lidem nad 50 let, kteří chtějí mít jistotu, že nezanedbávají své zdraví.Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Smutné prvenství drží Praha spolu se západními Čechami a severní Moravou.

I přes velkou dostupnost špičkových a dobře vybavených zdravotnických pracovišť ročně onemocní 1200 obyvatel metropole rakovinou tlustého střeva a konečníku. Nejčastěji touto onkologickou diagnózou onemocní Pražané ve věku 69 let.

Přijít včas

Řada lidí totiž stále zanedbává prevenci, která by případný výskyt rakoviny odhalila včas. Důsledky zanedbání prevence přitom mohou být fatální. Jen od roku 1976 zemřelo v Praze na rakovinu tlustého střeva 5090 mužů a 5123 žen.

„Přestože pomalu narůstá počet lidí, kteří využijí možnosti takzvaného screeningového vyšetření, stále se nám nedaří je přesvědčit, aby přišli dříve,“ říká přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a předseda Koloproktologické sekce profesor Jiří Hoch. Podle jeho slov totiž Pražané stále nedostatečně využívají možnosti bezplatného testování na okultní krvácení ve stolici – zmíněný screening, které je prováděno u praktického lékaře.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Podezřelá je každá dlouhodobější změna střevní činnosti, projevující se průjmem, zácpou, větší plynatostí, křečovitou bolestí břicha. Varovným signálem je krev či hlen ve stolici nebo krvácení z konečníku. Všechny tyto příznaky nemusejí naznačovat, že se jedná o rakovinu tlustého střeva a konečníku, ale je třeba jim věnovat pozornost. Mohou avizovat např. hemeroidy či infekční zánětlivá onemocnění střeva.

Zdroj: www.mineralfit.cz

V případě, že tento test zachytí skryté krvácení ve stolici, je pacient odeslán na koloskopii, kdy se po vyprázdnění střeva prohlédne konečník a tračník pomocí ohebného přístroje – koloskopu. „O preventivní vyšetření u praktického lékaře by měli žádat všichni lidé starší padesáti let. Alarmujícím příznakem je nález krve nebo hlenu ve stolici,“ vysvětluje profesor Hoch.

Důležitá prevence

Samotní praktičtí lékaři o situaci v metropoli vědí a snaží se svým pacientům preventivní vyšetření nabízet. „Pacienty o této možnosti informuji a vysvětluji jim, že se jedná o dobrou věc. Že stud v tomto případě není namístě. Screening pak odmítnou pouze dva lidé ze sta,“ říká praktická lékařka Marie Lhoťanová.

Podobně uvažuje i lékařka Jarmila Kubelková z Prahy 4. „Své pacienty o možnosti tohoto vyšetření informuji, takže o této možnosti ví stále více Pražanů.“

Málo využitá vyšetření

Podle lékařek mohou využít možnosti testování zdarma i lidé mladší 50 let. Pojišťovna vyšetření proplácí i v případech, kdy se tento typ rakoviny v rodině již vyskytl nebo má pacient potíže, které by mohly onemocnění signalizovat. V opačném případě zaplatíPražané za tento test od padesáti do sta korun.

Doporučená prevence

Lidé nad 50 let by neměli podceňovat význam screeningu tlustého střeva a konečníku. Při potížích je nutné vyhledat lékaře. Jídelníček by měl mít omezené množství tuků (především živočišných). Není vhodné se přejídat. Důležitá je zdravá životospráva s množstvím vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky). Prevencí je i dostatek pohybu a pravidelné cvičení. Nekouřit a omezit nadměrné pití alkoholu.

Zdroj: www.mineralfit.cz

Odborníci ale upozorňují, že lidé v metropoli málo využívají i dalších screeningových vyšetření, jako například vyšetření prsů, nebo děložního čípku. „Každá žena, která začne sexuálně žít, by si měla jednou ročně nechat provést stěr z děložního čípku,“ apeluje předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier.

Praktická lékařka onkologické onemocnění nepoznala

Ne všichni Pražané se ale setkávají s pozitivním přístupem lékařů, kteří dokážou včas zachytit onkologická onemocnění.

Bagatelizace obtíží

Otřesnou zkušenost s postupem praktické lékařky má například šestadvacetiletá Alžběta z Prahy 4, jejíž dvaasedmdesátiletá babička měla několik týdnů vážné zdravotní problémy. „Babička si stěžovala na tmavý těžký průjem a bolesti břicha. Vyhledala proto praktickou lékařku, která ji ale odbyla s předpisem na lék proti průjmu,“ popisuje velmi nepříjemnou zkušenost Alžběta.

O několik měsíců později se ale zdravotní problémy Alžbětiny babičky výrazně zhoršily. „Babička začala velmi silně krvácet. Záchranná služba ji proto převezla do Fakultní Thomayerovy nemocnice, kde lékaři zjistili, že má rakovinu tlustého střeva. Zachránili jí život, ale babička bude mít už navždy umělý vývod,“ vzpomíná Alžběta.

Špatnou zkušenost má i šestačtyřicetiletá Marcela, jejíž tatínek trpěl několik týdnů bolestmi břicha. Rovněž vyhledal svého praktického lékaře, který mu ale vysvětlil, že je tlustý a měl by zhubnout. Marcela tehdy nebyla s diagnózou a postupem lékaře spokojena a kontaktovala svého známého internistu, aby tatínka znovu vyšetřil. Teprve specialista objevil skutečnou příčinu obtíží. „Tatínek trpěl rakovinou slinivky břišní,“ říká Marcela.

Svaz pomáhá

Podle viceprezidenta Svazu pacientů České republiky Josefa Mrázka ale nejsou podobné zkušenosti pacientů ojedinělé. „Jedná se o poměrně typické případy, s nimiž se na nás lidé obracejí. Jde nepochybně o zanedbání lékařské péče,“ prohlásil.

Pacientům, kteří se ocitnou v podobné situaci, Josef Mrázek doporučuje, aby si vyžádali zdravotnické dokumentace pro případ soudního sporu. „Pacienty pak spojíme s naším právníkem, který je zároveň vystudovaným lékařem a je tak schopen případ velmi dobře posoudit,“ říká Mrázek. Svaz pacientů České republiky zároveň upozornil na možnost nechat si diagnózu zrevidovat dalším lékařem. „Lidé také mají možnost dozvědět se o svých právech na našich stránkách. Informace o tom, na jaké vyšetření a úkony mají nárok, pak získají od svých zdravotních pojišťoven,“ uzavírá Mrázek.

Kde hledat radu

 • www.pacienti.cz
 • Liga proti rakovině Praha, Na Truhlářce 100/60, 180 81 Praha 8
 • www.onkoforum.cz
 • Zeptali jsme se Pražanů:

  Byli jste už na screeningovém vyšetření? Co víte o prevenci proti rakovině tlustého střeva?

  Anna Horáčková
  důchodkyně, Praha 2

  Na vyšetření chodím pravidelně. Sama mám s rakovinou zkušenost. Byla jsem na operaci, tlustého střeva a nyní dodržuji rady lékaře. Jím ale vše.

  Světlana Rathůská
  recepční, Praha 2

  Screeningové vyšetření zdarma pro lidi nad 50 let jsem již absolvovala. Jako prevenci se snažím se jíst zdravě, hodně ovoce, méně masa.

  Jaroslav Polach
  dělník, Praha 7

  V zaměstnání chodíme pravidelně na preventivní celkové vyšetření. Dělám vše proto, abych se této nemoci vyhnul, jím zdravě.

  Luboš Lidický
  důchodce, Praha 10

  Vím o českém prvenství v tomto onemocnění. Na lékařském vyšetření jsem již byl. Jako prevenci jíme zdravě, také nekouřím.

  Ivan Dvořák
  instalatér, Praha 2

  O rakovině tlustého střeva moc nevím. Nevím ani o vyšetření zdarma ani o prevenci této nemoci. Rád jím uzené maso, bůček, salámy a vše ostatní.

  Kovaříková Miloslava
  důchodkyně, Praha 2

  Vím o možnosti vyšetření tlustého střeva pro lidi po 50 letech věku zdarma. Preventivně se snažím upřednostňovat vlákninu a ovoce a naopak omezit uzeniny.

  Kailová Andrea
  právnička, Praha 4

  O možnosti vyšetření tlustého střeva vím, moje maminka na něm již byla. Co se prevence týká, důležitá je prý zdravá strava, hodně vlákniny a hlavně omezit nezdravé uzeniny.

  Autor: Jana Kočvarová

  10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Doprava a logistika - Řidič na rozvoz pizzy 25 000 Kč

  Malá, rodinná a velmi oblíbená pizzerie na Jižním Městě hledá řidiče na rozvoz pizzy. Nabízíme mladý a velmi příjemný kolektiv a zázemí, slušné platové podmínky a spolehlivé jednání.

  Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 000 Kč

  Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Pekařská č.p. 621/7, 155 00 Praha 515, kontakt: Egyházi Jana, tel.: 225 988 986, e-mail: j.egyhazi@tpicr.cz, Přejímka, evidence, příprava a výdej materiálu pro naši servisní a realizační činnost. Základní znalost práce na počítači. Školení obsluhy el. vysokozdvižného vozíku zajistíme., Orientace v instalatérském materiálu výhodou. , Rozsah pracovní doby podle dohody, možno i na jiný počet hodin nebo na plný úvazek. Uvedená mzda je na částečný úvazek, pracoviště skladu Praha 5, Bavorská (areál Mototechna). Pracoviště: Tpi česká republika s.r.o.-002, Pekařská, č.p. 621, 155 00 Praha 515. Informace: Jana Egyházi, +420 225 988 987,602 727 709.

  Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč

  Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu s přívěsem, tahače. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Hledáme řidiče na pravidelnou linku do Fracie.Požadujeme platné doklady: ŘP,Prof.pr., kartu do digitálního tachogradu,psychotesty, znalost ČJ,praxe v oboru., Nabízíme stálou práci,pravidelný příjem,stáří vozidel max. 3 roky.. Pracoviště: M+l logistik s.r.o., Na Škrobech, č.p. 36, 252 25 Jinočany. Informace: Martin Mašín, +420 737 235 635.

  Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 14 000 Kč

  Prodejci po telefonu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce : Karlovo náměstí 557/30, 120 00 Praha 2 - Nové Město, Způsob prvního kontaktu : telefonicky na telefonním čísle : 737 819 195 - 9,00 - 18,00 hodin, nebo e-mailem - obchod@dvc.group.cz, osobně na adrese : Karlovo náměstí 557/30, 120 00 Praha 2 - mezi 9,00 -18,00 hodinou., Kontaktní osoba : Grigoril Viatchinin, Radka Bergerová - Vondráková , Upřesňující informace : hledáme komunikátory po telefonu pro zajištění zakázek, pro Client Service, pro komunikaci se stávajícími klienty. Výhodou ruský ,ukrajinský nebo anglický jazyk. Český jazyk - základní nebo povinný kurs polovinu roku. , Zaměstnanecké výhody : ubytování, bonusy. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - karlovo náměstí, Karlovo náměstí, č.p. 557, 120 00 Praha 2. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 731 860 188,774 634 459.


  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Francouzi se radují z vítězství na MS.
  8

  Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

  Akce Hrr na ně! připomene slavnou husitskou bitvu na Vítkově
  25

  Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

  Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

  Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

  Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

  Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

  Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

  S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

  Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

  /VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT