VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha má smutné prvenství, vede ve výskytu rakoviny tlustého střeva

Praha - Ročně je toto onkologické onemocnění zjištěno u 1200 obyvatel metropole. Nepodceňování prevence by mohlo přinést obrat k lepšímu.

10.2.2009
SDÍLEJ:

BEZPLATNÉ TESTOVÁNÍ. Je určeno lidem nad 50 let, kteří chtějí mít jistotu, že nezanedbávají své zdraví.Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Smutné prvenství drží Praha spolu se západními Čechami a severní Moravou.

I přes velkou dostupnost špičkových a dobře vybavených zdravotnických pracovišť ročně onemocní 1200 obyvatel metropole rakovinou tlustého střeva a konečníku. Nejčastěji touto onkologickou diagnózou onemocní Pražané ve věku 69 let.

Přijít včas

Řada lidí totiž stále zanedbává prevenci, která by případný výskyt rakoviny odhalila včas. Důsledky zanedbání prevence přitom mohou být fatální. Jen od roku 1976 zemřelo v Praze na rakovinu tlustého střeva 5090 mužů a 5123 žen.

„Přestože pomalu narůstá počet lidí, kteří využijí možnosti takzvaného screeningového vyšetření, stále se nám nedaří je přesvědčit, aby přišli dříve,“ říká přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a předseda Koloproktologické sekce profesor Jiří Hoch. Podle jeho slov totiž Pražané stále nedostatečně využívají možnosti bezplatného testování na okultní krvácení ve stolici – zmíněný screening, které je prováděno u praktického lékaře.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Podezřelá je každá dlouhodobější změna střevní činnosti, projevující se průjmem, zácpou, větší plynatostí, křečovitou bolestí břicha. Varovným signálem je krev či hlen ve stolici nebo krvácení z konečníku. Všechny tyto příznaky nemusejí naznačovat, že se jedná o rakovinu tlustého střeva a konečníku, ale je třeba jim věnovat pozornost. Mohou avizovat např. hemeroidy či infekční zánětlivá onemocnění střeva.

Zdroj: www.mineralfit.cz

V případě, že tento test zachytí skryté krvácení ve stolici, je pacient odeslán na koloskopii, kdy se po vyprázdnění střeva prohlédne konečník a tračník pomocí ohebného přístroje – koloskopu. „O preventivní vyšetření u praktického lékaře by měli žádat všichni lidé starší padesáti let. Alarmujícím příznakem je nález krve nebo hlenu ve stolici,“ vysvětluje profesor Hoch.

Důležitá prevence

Samotní praktičtí lékaři o situaci v metropoli vědí a snaží se svým pacientům preventivní vyšetření nabízet. „Pacienty o této možnosti informuji a vysvětluji jim, že se jedná o dobrou věc. Že stud v tomto případě není namístě. Screening pak odmítnou pouze dva lidé ze sta,“ říká praktická lékařka Marie Lhoťanová.

Podobně uvažuje i lékařka Jarmila Kubelková z Prahy 4. „Své pacienty o možnosti tohoto vyšetření informuji, takže o této možnosti ví stále více Pražanů.“

Málo využitá vyšetření

Podle lékařek mohou využít možnosti testování zdarma i lidé mladší 50 let. Pojišťovna vyšetření proplácí i v případech, kdy se tento typ rakoviny v rodině již vyskytl nebo má pacient potíže, které by mohly onemocnění signalizovat. V opačném případě zaplatíPražané za tento test od padesáti do sta korun.

Doporučená prevence

Lidé nad 50 let by neměli podceňovat význam screeningu tlustého střeva a konečníku. Při potížích je nutné vyhledat lékaře. Jídelníček by měl mít omezené množství tuků (především živočišných). Není vhodné se přejídat. Důležitá je zdravá životospráva s množstvím vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky). Prevencí je i dostatek pohybu a pravidelné cvičení. Nekouřit a omezit nadměrné pití alkoholu.

Zdroj: www.mineralfit.cz

Odborníci ale upozorňují, že lidé v metropoli málo využívají i dalších screeningových vyšetření, jako například vyšetření prsů, nebo děložního čípku. „Každá žena, která začne sexuálně žít, by si měla jednou ročně nechat provést stěr z děložního čípku,“ apeluje předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier.

Praktická lékařka onkologické onemocnění nepoznala

Ne všichni Pražané se ale setkávají s pozitivním přístupem lékařů, kteří dokážou včas zachytit onkologická onemocnění.

Bagatelizace obtíží

Otřesnou zkušenost s postupem praktické lékařky má například šestadvacetiletá Alžběta z Prahy 4, jejíž dvaasedmdesátiletá babička měla několik týdnů vážné zdravotní problémy. „Babička si stěžovala na tmavý těžký průjem a bolesti břicha. Vyhledala proto praktickou lékařku, která ji ale odbyla s předpisem na lék proti průjmu,“ popisuje velmi nepříjemnou zkušenost Alžběta.

O několik měsíců později se ale zdravotní problémy Alžbětiny babičky výrazně zhoršily. „Babička začala velmi silně krvácet. Záchranná služba ji proto převezla do Fakultní Thomayerovy nemocnice, kde lékaři zjistili, že má rakovinu tlustého střeva. Zachránili jí život, ale babička bude mít už navždy umělý vývod,“ vzpomíná Alžběta.

Špatnou zkušenost má i šestačtyřicetiletá Marcela, jejíž tatínek trpěl několik týdnů bolestmi břicha. Rovněž vyhledal svého praktického lékaře, který mu ale vysvětlil, že je tlustý a měl by zhubnout. Marcela tehdy nebyla s diagnózou a postupem lékaře spokojena a kontaktovala svého známého internistu, aby tatínka znovu vyšetřil. Teprve specialista objevil skutečnou příčinu obtíží. „Tatínek trpěl rakovinou slinivky břišní,“ říká Marcela.

Svaz pomáhá

Podle viceprezidenta Svazu pacientů České republiky Josefa Mrázka ale nejsou podobné zkušenosti pacientů ojedinělé. „Jedná se o poměrně typické případy, s nimiž se na nás lidé obracejí. Jde nepochybně o zanedbání lékařské péče,“ prohlásil.

Pacientům, kteří se ocitnou v podobné situaci, Josef Mrázek doporučuje, aby si vyžádali zdravotnické dokumentace pro případ soudního sporu. „Pacienty pak spojíme s naším právníkem, který je zároveň vystudovaným lékařem a je tak schopen případ velmi dobře posoudit,“ říká Mrázek. Svaz pacientů České republiky zároveň upozornil na možnost nechat si diagnózu zrevidovat dalším lékařem. „Lidé také mají možnost dozvědět se o svých právech na našich stránkách. Informace o tom, na jaké vyšetření a úkony mají nárok, pak získají od svých zdravotních pojišťoven,“ uzavírá Mrázek.

Kde hledat radu

 • www.pacienti.cz
 • Liga proti rakovině Praha, Na Truhlářce 100/60, 180 81 Praha 8
 • www.onkoforum.cz
 • Zeptali jsme se Pražanů:

  Byli jste už na screeningovém vyšetření? Co víte o prevenci proti rakovině tlustého střeva?

  Anna Horáčková
  důchodkyně, Praha 2

  Na vyšetření chodím pravidelně. Sama mám s rakovinou zkušenost. Byla jsem na operaci, tlustého střeva a nyní dodržuji rady lékaře. Jím ale vše.

  Světlana Rathůská
  recepční, Praha 2

  Screeningové vyšetření zdarma pro lidi nad 50 let jsem již absolvovala. Jako prevenci se snažím se jíst zdravě, hodně ovoce, méně masa.

  Jaroslav Polach
  dělník, Praha 7

  V zaměstnání chodíme pravidelně na preventivní celkové vyšetření. Dělám vše proto, abych se této nemoci vyhnul, jím zdravě.

  Luboš Lidický
  důchodce, Praha 10

  Vím o českém prvenství v tomto onemocnění. Na lékařském vyšetření jsem již byl. Jako prevenci jíme zdravě, také nekouřím.

  Ivan Dvořák
  instalatér, Praha 2

  O rakovině tlustého střeva moc nevím. Nevím ani o vyšetření zdarma ani o prevenci této nemoci. Rád jím uzené maso, bůček, salámy a vše ostatní.

  Kovaříková Miloslava
  důchodkyně, Praha 2

  Vím o možnosti vyšetření tlustého střeva pro lidi po 50 letech věku zdarma. Preventivně se snažím upřednostňovat vlákninu a ovoce a naopak omezit uzeniny.

  Kailová Andrea
  právnička, Praha 4

  O možnosti vyšetření tlustého střeva vím, moje maminka na něm již byla. Co se prevence týká, důležitá je prý zdravá strava, hodně vlákniny a hlavně omezit nezdravé uzeniny.

  Autor: Jana Kočvarová

  10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Gastronomie - Cukrářka-cukrář 35 000 Kč

  Cukrářka-cukrář: tato "cukrárna" se nachází v blízkosti Břevnovského kláštera přes 25 let a má svojí tradici.

  Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 30 000 Kč

  Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií pro Rusko. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Jankovcova 1569/2c, Praha 7, První kont.t e-mailem vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Gogulinský Vladislav, tel.: +420296736800, Požadavky: vysoce kvalifikovaná práce v oblasti aktivního prodeje technologií: na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti podpory prodeje i aktivního prodeje technologií - přímého/nepřímého. Pozice je vypsána pro odborníky, kteří se budou starat o ruský trh., Požadované jazykové znalosti: ruština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina pokročilá. , Zaměstnanecké výhody: stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, org. sl. - 001, Křižíkova, č.p. 160, 186 00 Praha 86. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

  Informační technologie - Informační technologie Administrátor 25 000 Kč

  Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Technical Support Specialist. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce s PC. Angličtina - Aktivní . Angličtina - pro denní komunikaci - Pokročilá znalost IT a síťové infrastruktury - Pokročilá administrace Windows serverů - Pokročilá znalost virtualizačních SW, SQL a databází - Základní znalost skriptovacích jazyků - Zkušenost a administrací tiskáren, tiskových serverů a tiskových řešení je velkou výhodou.. Pracoviště: Myq, spol. s.r.o. - 001, Českomoravská, č.p. 2420, 190 00 Praha 9. Informace: Petra Sluková, .

  Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

  Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.


  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Na sraz veteránů do centra Prahy přijelo 150 motocyklů a vozidel včetně české formule.
  11

  OBRAZEM: Na sraz veteránů přijel Masaryk. Největším lákadlem byla česká formule

  Pražský hrad 31. května v Praze. Vstup do Jeleního příkopu z Královské zahrady.
  12

  Hrad letos neotevře dolní část Jeleního příkopu. V plánu je rekonstrukce

  Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

  Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

  Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

  Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

  Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

  Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

  Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

  Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT