Smutné prvenství drží Praha spolu se západními Čechami a severní Moravou.

I přes velkou dostupnost špičkových a dobře vybavených zdravotnických pracovišť ročně onemocní 1200 obyvatel metropole rakovinou tlustého střeva a konečníku. Nejčastěji touto onkologickou diagnózou onemocní Pražané ve věku 69 let.

Přijít včas

Řada lidí totiž stále zanedbává prevenci, která by případný výskyt rakoviny odhalila včas. Důsledky zanedbání prevence přitom mohou být fatální. Jen od roku 1976 zemřelo v Praze na rakovinu tlustého střeva 5090 mužů a 5123 žen.

„Přestože pomalu narůstá počet lidí, kteří využijí možnosti takzvaného screeningového vyšetření, stále se nám nedaří je přesvědčit, aby přišli dříve,“ říká přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a předseda Koloproktologické sekce profesor Jiří Hoch. Podle jeho slov totiž Pražané stále nedostatečně využívají možnosti bezplatného testování na okultní krvácení ve stolici – zmíněný screening, které je prováděno u praktického lékaře.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Podezřelá je každá dlouhodobější změna střevní činnosti, projevující se průjmem, zácpou, větší plynatostí, křečovitou bolestí břicha. Varovným signálem je krev či hlen ve stolici nebo krvácení z konečníku. Všechny tyto příznaky nemusejí naznačovat, že se jedná o rakovinu tlustého střeva a konečníku, ale je třeba jim věnovat pozornost. Mohou avizovat např. hemeroidy či infekční zánětlivá onemocnění střeva.

Zdroj: www.mineralfit.cz

V případě, že tento test zachytí skryté krvácení ve stolici, je pacient odeslán na koloskopii, kdy se po vyprázdnění střeva prohlédne konečník a tračník pomocí ohebného přístroje – koloskopu. „O preventivní vyšetření u praktického lékaře by měli žádat všichni lidé starší padesáti let. Alarmujícím příznakem je nález krve nebo hlenu ve stolici,“ vysvětluje profesor Hoch.

Důležitá prevence

Samotní praktičtí lékaři o situaci v metropoli vědí a snaží se svým pacientům preventivní vyšetření nabízet. „Pacienty o této možnosti informuji a vysvětluji jim, že se jedná o dobrou věc. Že stud v tomto případě není namístě. Screening pak odmítnou pouze dva lidé ze sta,“ říká praktická lékařka Marie Lhoťanová.

Podobně uvažuje i lékařka Jarmila Kubelková z Prahy 4. „Své pacienty o možnosti tohoto vyšetření informuji, takže o této možnosti ví stále více Pražanů.“

Málo využitá vyšetření

Podle lékařek mohou využít možnosti testování zdarma i lidé mladší 50 let. Pojišťovna vyšetření proplácí i v případech, kdy se tento typ rakoviny v rodině již vyskytl nebo má pacient potíže, které by mohly onemocnění signalizovat. V opačném případě zaplatíPražané za tento test od padesáti do sta korun.

Doporučená prevence

Lidé nad 50 let by neměli podceňovat význam screeningu tlustého střeva a konečníku. Při potížích je nutné vyhledat lékaře. Jídelníček by měl mít omezené množství tuků (především živočišných). Není vhodné se přejídat. Důležitá je zdravá životospráva s množstvím vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky). Prevencí je i dostatek pohybu a pravidelné cvičení. Nekouřit a omezit nadměrné pití alkoholu.

Zdroj: www.mineralfit.cz

Odborníci ale upozorňují, že lidé v metropoli málo využívají i dalších screeningových vyšetření, jako například vyšetření prsů, nebo děložního čípku. „Každá žena, která začne sexuálně žít, by si měla jednou ročně nechat provést stěr z děložního čípku,“ apeluje předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier. close zoom_in

Praktická lékařka onkologické onemocnění nepoznala

Ne všichni Pražané se ale setkávají s pozitivním přístupem lékařů, kteří dokážou včas zachytit onkologická onemocnění.

Bagatelizace obtíží

Otřesnou zkušenost s postupem praktické lékařky má například šestadvacetiletá Alžběta z Prahy 4, jejíž dvaasedmdesátiletá babička měla několik týdnů vážné zdravotní problémy. „Babička si stěžovala na tmavý těžký průjem a bolesti břicha. Vyhledala proto praktickou lékařku, která ji ale odbyla s předpisem na lék proti průjmu,“ popisuje velmi nepříjemnou zkušenost Alžběta.

O několik měsíců později se ale zdravotní problémy Alžbětiny babičky výrazně zhoršily. „Babička začala velmi silně krvácet. Záchranná služba ji proto převezla do Fakultní Thomayerovy nemocnice, kde lékaři zjistili, že má rakovinu tlustého střeva. Zachránili jí život, ale babička bude mít už navždy umělý vývod,“ vzpomíná Alžběta.

Špatnou zkušenost má i šestačtyřicetiletá Marcela, jejíž tatínek trpěl několik týdnů bolestmi břicha. Rovněž vyhledal svého praktického lékaře, který mu ale vysvětlil, že je tlustý a měl by zhubnout. Marcela tehdy nebyla s diagnózou a postupem lékaře spokojena a kontaktovala svého známého internistu, aby tatínka znovu vyšetřil. Teprve specialista objevil skutečnou příčinu obtíží. „Tatínek trpěl rakovinou slinivky břišní,“ říká Marcela.

Svaz pomáhá

Podle viceprezidenta Svazu pacientů České republiky Josefa Mrázka ale nejsou podobné zkušenosti pacientů ojedinělé. „Jedná se o poměrně typické případy, s nimiž se na nás lidé obracejí. Jde nepochybně o zanedbání lékařské péče,“ prohlásil.

Pacientům, kteří se ocitnou v podobné situaci, Josef Mrázek doporučuje, aby si vyžádali zdravotnické dokumentace pro případ soudního sporu. „Pacienty pak spojíme s naším právníkem, který je zároveň vystudovaným lékařem a je tak schopen případ velmi dobře posoudit,“ říká Mrázek. Svaz pacientů České republiky zároveň upozornil na možnost nechat si diagnózu zrevidovat dalším lékařem. „Lidé také mají možnost dozvědět se o svých právech na našich stránkách. Informace o tom, na jaké vyšetření a úkony mají nárok, pak získají od svých zdravotních pojišťoven,“ uzavírá Mrázek.

Kde hledat radu

 • www.pacienti.cz
 • Liga proti rakovině Praha, Na Truhlářce 100/60, 180 81 Praha 8
 • www.onkoforum.cz
 • Zeptali jsme se Pražanů:

  Byli jste už na screeningovém vyšetření? Co víte o prevenci proti rakovině tlustého střeva?

  close zoom_in Anna Horáčková
  důchodkyně, Praha 2

  Na vyšetření chodím pravidelně. Sama mám s rakovinou zkušenost. Byla jsem na operaci, tlustého střeva a nyní dodržuji rady lékaře. Jím ale vše.

  close zoom_in Světlana Rathůská
  recepční, Praha 2

  Screeningové vyšetření zdarma pro lidi nad 50 let jsem již absolvovala. Jako prevenci se snažím se jíst zdravě, hodně ovoce, méně masa.

  close zoom_in Jaroslav Polach
  dělník, Praha 7

  V zaměstnání chodíme pravidelně na preventivní celkové vyšetření. Dělám vše proto, abych se této nemoci vyhnul, jím zdravě.

  close zoom_in Luboš Lidický
  důchodce, Praha 10

  Vím o českém prvenství v tomto onemocnění. Na lékařském vyšetření jsem již byl. Jako prevenci jíme zdravě, také nekouřím.

  close zoom_in Ivan Dvořák
  instalatér, Praha 2

  O rakovině tlustého střeva moc nevím. Nevím ani o vyšetření zdarma ani o prevenci této nemoci. Rád jím uzené maso, bůček, salámy a vše ostatní.

  close zoom_in Kovaříková Miloslava
  důchodkyně, Praha 2

  Vím o možnosti vyšetření tlustého střeva pro lidi po 50 letech věku zdarma. Preventivně se snažím upřednostňovat vlákninu a ovoce a naopak omezit uzeniny.

  close zoom_in Kailová Andrea
  právnička, Praha 4

  O možnosti vyšetření tlustého střeva vím, moje maminka na něm již byla. Co se prevence týká, důležitá je prý zdravá strava, hodně vlákniny a hlavně omezit nezdravé uzeniny.