Více si došlápnout na kriminálníky hodlá hlavní město. Mimo jiné i tím, že rozšíří a zmodernizuje pražský kamerový systém (MKS). Zastupitelé metropole minulý týden schválili koncepci prevence kriminality a loni na podzim dokument navrhující rozvoj kamer.

Centrum města je pokryté kamerovým dohledem z 90 procent

„V Praze přibudou desítky kamer ročně. Podstatná část peněz půjde i na jejich zlepšení, které je v metropoli nutné. Z některých kamer se totiž nedá nic poznat," řekl magistrátní radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

Zatímco centrum města je už pokryté kamerovým dohledem z 90 procent, v okrajových částech města je situace opačná. Proto by měl dozor posílit právě v těchto lokalitách. Už nyní navrhují obyvatelé i městské části samotné další místa, kde by mohly oči města přibýt. O všem následně rozhodnou policisté.

Kamery mohou detekovat podezřelé jevy 

Podle koncepce rozvoje MKS by mělo rozšíření, modernizace a údržba systému vyjít Prahu do roku 2020 na 583,5 milionu korun. Kamery na sloupech však nemusí pomáhat jen k předcházení kriminálních činů.

„Kromě samotného monitoringu mohou detekovat podezřelé jevy, jako je jízda v protisměru či střelba. Také umožňují sbírat statistická data o počtu vozů a lidí nebo průjezdnosti křižovatek. Nejde tedy jen o bezpečnost, ale o řízení provozu a budování konceptu inteligentního města," vysvětlil Dalibor Smažinka, expert na kamerové systémy ze společnosti Axis Communications.

Do MKS by mohly být začleněny kamery na vozidlech

Podle schváleného desetiletého výhledu se však lidé mohou dočkat v metropoli kamer nejen na zdech a sloupech. Dokument počítá se záměrem začlenit do MKS kamery na vozidlech. Obraz se také může přenášet z chytrých telefonů a tabletů, které u sebe nosí strážníci a policisté. Praha by tak měla oči všude.

Sledujeme místo lidí auta 

Město dříve také uvažovalo o zavedení kamer a softwaru, jenž by umožnil rozeznat obličeje a podezřelé chování. „Je to záležitost do budoucna, kterou budeme řešit s policií," řekl Hadrava. Zda ve městě taková technologie může v budoucnu být, nemůže prý říci.

Podle pirátských zastupitelů, kteří jsou na magistrátu v opozici, ale tato možnost ve schválené koncepci existuje. „Počítá se s kamerami s vysokým rozlišením. Což je nakonec ještě nákladnější. Potřebujete dražší infrastrukturu a větší datová úložiště," uvedl zastupitel Ondřej Profant.

V Británii zjistili, že kamery neomezují kriminalitu

Navíc vysoké rozlišení podle něj nic neřeší. Pokud si kriminálník narazí čepici do obličeje, kamera snímající objekt shora příliš nepomůže. Stejně tak velké množství objektivů je podle zastupitele zbytečné.

„V Británii zjistili, že kamery neomezují kriminalitu a lidé jim přizpůsobí své plány. Třeba kapesní zloděj se naučí jednat tak, aby nebyl prokazatelně zachycen na kameře," míní Profant.

MKS se využije ročně k řešení asi 25 tisíc případů 

Piráti by proto byli radši, aby kamery byly namířené třeba jen na parkoviště aut, kde mohou pomoci a zároveň nejméně zasáhnou do soukromí. Místo kamer by pak měli být v ulicích policisté. Zároveň se opoziční politik domnívá, že podle kamer policie často pachatele nedohledá.

S tím nesouhlasí mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „Je to neocenitelný nástroj. Díky informacím ze systému jsou krátké dojezdové časy hlídek v Praze, zhruba 5,5 minuty, a tisíce dodatečně vyhledaných pachatelů a objasněných případů," sdělila Zoulová. Hrubým odhadem se podle ní využije MKS ročně k řešení zhruba 25 tisíc případů.

Kamery nemohou být instalovány všude

Zároveň mluvčí doplnila, že kamery nejsou umisťovány v nadměrném množství. „U všeho posuzujeme, zda to má přínos pro dané místo. Kamera se nemůže dát tam, kam kdo chce," uzavřela Zoulová.

close Kamerový systém ve světových metropolích. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Na pražském letišti začal fungovat odbavovací systém za 61 milionů korun