Je noc a mladá žena jde ulicí v centru Prahy. Z ničeho nic k ní přistoupí z druhé ulice lupič a násilím ji okrade o peněženku a další osobní věci. Už za několik hodin ho ale odhaluje policie a viník bude potrestán. Úspěchu bylo dosaženo díky městskému kamerovému systému, který celý čin zaznamenal.

Před deseti lety jen deset kamer

Nyní je v hlavním městě v rámci Městského kamerového systému (MKS) v provozu 447 kamer. „Do konce roku jich má být 486. V současné době máme ale zhruba 150 dalších žádostí o instalaci,“ sdělil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Přitom ještě v roce 1998 bylo ve městě pouhých deset kamer. Dnes se číslo blíží pěti stovkám, které jsou v systému hlavního města, a další stovky kamer jsou mimo systém. A v příštím roce budou přibývat další.

Systém nepochybně pomáhá

Nejdůležitějším posláním kamerového systému je zajištění veřejného pořádku, kdy mohou kamery částečně simulovat dohledovou činnost policie přímo v ulicích. „Nejvíce kamer je na území Prahy 1. V centru města, kde byly rizikové oblasti s vysokou pouliční kriminalitou, se po instalaci kamer začala situace výrazně zlepšovat. V této oblasti kamery dohlížejí také na památky jako jsou Karlův most, socha svatého Václava či pomník J. Husa,“ pokračoval mluvčí Wolf.

Stále více kamer ve městě obyvatele zatím příliš neznepokojuje a podle dotazů si většina myslí, že kamery pomáhají. „Dokud budou sloužit svým účelům a pomohou odhalit vandaly, lupiče či nejrůznější přestupky, jsem jednoznačně pro. Nesmí být ale omezena ochrana osobních údajů jednotlivců či jejich svoboda,“ řekla jedna z občanek, Jitka Čejková z Prahy 6. I další dotázaní s kamerami souhlasí, mnozí z nich by jich uvítali ještě více.

Lidé sledují dopravní zácpy

Kamerový systém mimo jiné monitoruje dopravní situaci ve městě a umožňuje využití kamer dopravního podniku v metru a technické správy komunikací. „Kamery budou například také v nových tramvajích Škoda ForCity. První dva prototypy se do zkušebního provozu uvedou na jaře příštího roku,“ informoval ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Občané mohou zhlédnout záběry ze 72 dopravních kamer na internetových stránkách magistrátu hlavního města. Řidiči se před jízdou mohou podívat, jaká je aktuální situace na nejfrekventovanějších silnicích a křižovatkách v Praze a vyhnout se tak případné dopravní zácpě.

Kamery odhalí trestné činy

MKS je využíván i státní a městskou policií. V loňském roce řešila policie ČR za pomoci MKS celkem 4320 případů a městská policie bezmála 1900.

„Z posledních případů mohu jmenovat například krádež mobilního telefonu na konci minulého týdne ve Spálené ulici v Praze 1. Operátor MKS tento čin zaznamenal a pachatel byl posléze dopaden i s mobilem,“ uvedla mluvčí městské policie v Praze Vilma Častová. Nejvíce se kamery osvědčí při řešení přestupků ve veřejném pořádku a také u dopravních přestupků. „V desítkách případů byly kamery účinné i při řešení loupeží, ublížení na zdraví, vloupání do objektu či vozidla a podobně,“ vyjmenoval Jiří Wolf.

Za bezpečí se musí platit

Městský kamerový systém je budován od roku 1997. Investice do systému činily k letošnímu 30. říjnu 723,7 milionu korun. Vyplývá to alespoň z oficiální zprávy, kterou má Deník k dispozici.

Z rozpočtu hlavního města přitom bylo investováno 581,2 milionu, z rozpočtů městských částí 72,37 milionu, z fondů Evropské unie (2006) 45 milionů a ze státního rozpočtu 25 milionů korun.

Městské části rozšiřují své kamerové systémy

Na bezpečnost svých občanů stále více hledí také jednotlivé městské části. Zřejmě do největšího projektu nazvaného Bezpečné Jižní Město, jehož součástí je samozřejmě i kamerový systém, se letos pustila Praha 11.

Na Jižním Městě jsou stovky kamer

Lokální kamerový systém, který je v majetku či správě jedenácté městské části, už tvoří 356 kamer, jež jsou ukončené na multifunkčním dohledovém centru. Informace jsou ale propustné i do systému hlavního města.

„V letošním roce jsme se hodně soustředili na zmonitorování lokalit u základních a mateřských škol. V tomto trendu budeme pokračovat i v příštím roce a u škol a školek nainstalujeme další kamery. Chceme, aby byly naše děti co nejvíce v bezpečí. Kamery jsou dále instalovány také v rizikových lokalitách, kde může docházet ke krádežím a podobně,“ řekl starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Školy i parkoviště pod dozorem

I další pražské radnice rozšiřují bezpečnostní opatření. Patří mezi ně například Praha 8. V září letošního roku byl například uveden do provozu další kamerový systém projektu Bezpečná osmička, a to v Mateřské škole Chabařovická. „Po Mateřské škole Na Kotlasce jde o další objekt, který bude na počátku roku 2009 připojen do bezpečnostního systému budovaného radnicí Prahy 8. Řídicím mozkem systému bude multifunkční dohledové centrum, jehož realizační fáze již odstartovala,” vysvětlila plány radnice osmé městské části její mluvčí Helena Šmídová.

Podle odboru krizového řízení této městské části by ještě do konce letošního roku mohl být, kromě připojování objektů s bezpečnostními systémy, spuštěn i zkušební provoz centra. Prioritou projektu Prahy 8 na rok 2009 pak bude střežení parkovacích ploch na sídlištích. Ukazuje se, že to začíná být služba, o kterou velmi stojí především místní občané.

Investice do větší bezpečnosti

S rozšířením bezpečnostních programů počítají další městské části, například také Praha 9. „V současné době máme osazeny dva preventivní radary s kamerovým systémem a získaná data se objevují na počítačích městské části,“ informoval pracovník Úřadu městské části Praha 9 Pavel Morávek. Projekt byl podle něj zahájen koncem minulého roku. „Náklady na něj činily něco přes 250 tisíc a počítá se s jeho rozšířením, dodal Morávek.

LUKÁŠ MAREK, JANA KOČVAROVÁ