Už je to rok, co se v Zoo Praha narodilo mládě luskouna, které dostalo jméno Šiška. Samička, která je prvním odchovaným mládětem v Evropě, se má čile k světu a prospívá.

„Šiška se právě dožívá roku života a za tu dobu se stala nejen prvním luskounem odchovaným v Evropě – což je samo o sobě skvělý úspěch –, ale díky zájmu veřejnosti i ‚velvyslankyní‘ volně žijících luskounů, která pomáhá šířit povědomí o ohrožení této skupiny živočichů nelegálním lovem a obchodem,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a připomněl zdravici věnovanou Šišce, kterou do Zoo Praha zaslala Jane Goodall.

Vážení malé luskouní samičky probíhá pravidelně v době, kdy matka Run Hou Tang dostává krmení. Obezřetnost je na místě, aby nebylo pouto mezi matkou a mládětem narušeno | Video: Zoo Praha

Počátky jejího života však nebyly úplně bezproblémové. Šišky matka Run Hou Tang se o své mládě sice vzorně starala, neměla ale dostatek mateřského mléka. Chovatelé se tedy museli přiklonit k přípravkům na podporu laktace a umělému přikrmování.

„Dnes je Šiška již plně samostatná a obývá svou vlastní expozici – z pohledu návštěvníků hned tu první vedle outloňů. Sama si zkušeně připravuje hnízdo v boudičce a ráda šplhá po stromech. Nejlépe ji návštěvníci spatří v první hodině po otevření zoo, kdy je navíc v expozici ještě denní světlo,“ říká chovatel David Vala.

S trochou štěstí by Šiška mohla brzy mít sourozence. Její rodiče, samice Run Hou Tang a samec Guo Bao, se v posledních měsících znovu úspěšně pářili. Podle zástupců Zoo Praha by případnou březost mohlo potvrdit ultrazvukové vyšetření již v příštích týdnech.

Zoo Praha je jedinou českou zoo a jednou ze dvou v Evropě, která se těmito šupinatými savci pyšní. Hlavní motivace k jejich chovu plyne především z jejich ohrožení. V Africe i v Asii jsou luskouni masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak v Kamerunu, kde provozuje vzdělávací projekt Toulavý autobus, tak v jihovýchodní Asii, kde podpořila výstavbu záchranných stanic.

Víkendové oslavy celebrity ze zoo

Pražská zoologická zahrada si k tomuto významnému dni připravila pro návštěvníky mimořádný program. V sobotu i v neděli se u expozice luskounů krátkoocasých v nokturnu Indonéské džungle uskuteční speciální setkání (v 9:30) a narozeninové krmení (v 15:30).

V případě, že by zájemci chtěli Šišku k narozeninám obdarovat, mluvčí Zoo Praha Filip Mašek má řešení.

„Hezkým dárkem pro Šišku k prvním narozeninám by jistě byla podpora ochrany jejích volně žijících příbuzných. Lidé tak mohou činit převodem libovolné částky na sbírkové konto Zoo Praha Pomáháme jim přežít (č. ú.: 43–680 466 0247/0100) nebo nákupem suvenýrů na e-shopu v sekci s názvem Pomáháme jim přežít. A v neposlední řadě samozřejmě také návštěvou Zoo Praha," uvedl Mašek.