Na britské ambasádě bude zpřístupněná kondolenční kniha v pátek do 17. hodiny. O víkendu a v následujících pracovních dnech pak mezi 10.00 a 16.00.

Premiér Petr Fiala (ODS) přijel podepsat kondolenční knihu zhruba ve 14 hodin. Přivítal ho britský velvyslanec Nick Archer. Také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) položila květiny na improvizovaném pietním místě u ambasády, stejně jako ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nebo ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Fiala uvedl, že na Alžbětě II. obdivoval její oddanost Británii a monarchii. Reakce na její úmrtí ukazují, jaké vážnosti a úctě se těšila prakticky v celém světě, míní. Ztělesňovala podle něj nejlepší tradice monarchie, současně ale byla schopna reagovat na nové výzvy a proměny doby.

Na Pražském hradě zůstanou vlajky na půl žerdi až do doby posledního rozloučení s královnou. Prezident v pátek vyjádřil nad úmrtím královny lítost, řekl, že odešel dobrý člověk. Při setkání byla nesmírně příjemná a milá, zavzpomínal na přijetí v Buckinghamském paláci.

Projevy soustrasti v budově britského velvyslanectví v Thunovské ulici v Praze. | Video: Deník/Radek Cihla

Už ve čtvrtek večer zaslal kondolenci synovi Alžběty II. a novému králi Karlu III. Uvedl v ní, že zprávu o skonu Alžběty II. přijal s hlubokým zármutkem. „S jejím odchodem končí jedna velkolepá historická epocha. Vaše matka byla symbolem moderních dějin nejen Velké Británie, ale celého světa," uvedl český prezident. „Její odkaz v podobě oddané služby monarchii, nesmírné pokory a vznešenosti zůstane navždy v našich srdcích," dodal.

Kromě toho, že v pátek zazvonil zvon 9801 na počet královny 96 údery, se na uctění památky připravuje i samotné hlavní město. V sobotu zpřístupní pietní místo a kondoleční listiny na Staroměstské radnici.