V pražské Libni otevřela svůj čtvrtý obchod první bezobslužná maloobchodní síť v Česku Minute Shop. U běžné samoobslužné pokladny si zákazník přinese svůj nákup a postupně namarkuje jednotlivé položky, tak tomu ale v tomto obchodě není.

Stačit položit na pás tašku s nákupem a všechny položky v něm se automaticky načtou do aplikace. Zákazník pak již pouze potvrdí platbu v mobilní aplikaci a je hotovo.

K nákupu tedy potřebujete jen mobilní aplikaci, ve které je nahraný váš občanský průkaz a platební údaje. Vyhnete se tak manuálnímu skenování čárových kódu, které zabírá tolik času.

close Minute Shop v Libni. info Zdroj: se souhlasem Minute Shop zoom_in Minute Shop v Libni.

Veškeré zboží v obchodě je opatřeno speciální technologií tzv. RFID čipů, která umožňuje okamžité načtení a úhradu celého nákupu v moment, jakmile taška projede tunelem s neviditelnými anténami. Díky této pokrokové technologii se obchody objednou zcela bez personálu a bez dlouhých front. Obchod je zatím vybaven jen trvanlivým sortimentem, do budoucna se ale počítá s rozšířením o ovoce, pečivo a další položky.

„Průměrný nákup u nás trvá kolem jedné minuty, proto jsme zvolili název Minute Shop. Samotný nákup je velmi jednoduchý. Pomocí aplikace vstoupíte do prodejny, vybrané zboží položíte na pokladní pás, zkontrolujete položky v košíku aplikace a poté potvrdíte platbu. Po zaplacení je automaticky na email odesláno potvrzení včetně účtenky o zaplacení,” uvádí Klára Murínová, tisková mluvčí společnosti Store Invent Automation.

Minute Shop se od podobných typů prodejen, které v plně automatickém režimu fungují pouze v nočních hodinách, nejvíce odlišuje právě svým technologickým řešením. „Jsme skutečně první plně automatizovaná prodejna v České republice. Na rozdíl od jiných prodejen nepřenášíme práci na zákazníka. Uvnitř obchodu nejsou klasické samoobslužné pokladny a jednotlivé zboží není nutné markovat pomocí skeneru,” dodala Murínová.

V provozu jsou zatím po čtyři prodejny a to po Praze. Firma hodlá ale obchod Minute Shop rozšířit do dalších regionů po celé republice. A kde v metropoli najdete zbylé prodejny? Jedna se nechází v ulici Družstevní ochoz v Nuslích, další pak v ulici Zelená v Dejvících a další v ulici Rýmařovská v Letňanech. Tu nejnovější libeňskou naleznou zákazníci v ulici Boudníkova.