„Nebylo to zase nějak moc,“ svěřil se. Vrátit se tak nemá strach – a poprvé přišel bezprostředně poté, co bylo koupaliště opětovně otevřeno. Umožnily to výsledky laboratorních testů, podle nichž by zdejší voda už měla být v pořádku.

Že červnové problémy pocházely právě odtud, muž původně netušil – i když pocit, že mohou souviset s koupáním, měl. Zaplaval si ale také v Šeberáku i jinde „v divočině“, přičemž měl podezření, že problémy souvisejí spíš s těmito radovánkami. Ale ne s vodou: s ochranou proti hmyzu. „Na tu divočinu jsem měl repelent, který jsem pak málem vyhodil,“ řekl Deníku. S tím, že když se objevila vyrážka, myslel si, že na něj dostal alergickou reakci.

Návštěvníci čekají bezpečnou vodu

Když se po polovině června objevily informace o kožních problémech u řady návštěvníků Lhotky, muž, s nímž Deník hovořil, pochopil: „Řekl jsem si – aha, to je ono.“ Na zdejší biotop ale kvůli tomu nezanevřel a bude se vracet. S obavami? Ani ne. „Risk je zisk,“ usmál se nad představou, že by vyrážku mohl dostat opětovně. Bydlí nedaleko – a byť byť ve čtvrtek dorazil autem, vzdálenost půl druhého kilometru běžně snadno přejede na elektrokoloběžce. Když bylo biotopové koupaliště na Lhotce zavřeno, jezdil navštěvovat biotop biotop v Radotíně. „Tam a zpět to ale mám 15 kilometrů,“ konstatoval.

Muž, který se potýkal s cerkáriovou dermatitidou, se návratu na koupaliště neobává. | Video: Milan Holakovský

Další z návštěvníků znovuotevřeného koupaliště, s nimiž Deník hovořil, své pocity příliš nekomentovali. Nebo jen velmi stručně. Prostě věří, že když po laboratorních testech znovu může být otevřeno, už je koupání bezpečné. A voda, jejíž teplota kolísá mezi 21 a 23 stupni Celsia, je na pohled perfektní. Však také provozovatel koupaliště patřícího Praze 4 zveřejnil na facebooku záznam z měření: průhlednost je skvělá až na dno.

Zájem přijít kolemjdoucí projevili

Jak se lidé zachovají, ukážou příští dny, řekl Deníku vedoucí Jakub Ott. Netají, že i když laboratorní testy dopadly dobře, nelze zaručit, že se nějaké cerkárie neobjeví – stejně jako v kterémkoli jiném venkovním koupališti. Míní nicméně, že lákadlem se stane návrat letního počasí. To ostatně potvrdily už čtvrtek 10. srpna a pátek. Zatímco pro čtvrtek bylo po poledni na koupališti aktuálně přítomno 18 návštěvníků, v pátek jich už bylo sedm desítek. Dvě hodiny po poledni pak 84 – a odpoledne se počet vyhoupl na 115. Záhy dokonce 118: o sto víc než o den dříve. Vpodvečer 138. Aktuální stav koupaliště s kapacitou 1000 osob průběžně zveřejňuje na svém webu.

Jisté je, že o zdravotní komplikace nikdo nestojí. „Nic příjemného to není – svědivá vyrážka,“ řekla paní Jitka, která o tři zastávky autobusu dál provozuje vinotéku. Poznatky má z první ruky: od kamarádky, která se s cerkáriovou dermatitidou potýkala.

Z lidí, jež Deník potkal v okolí koupaliště, však nikdo přímo obavy z těchto komplikací nevyslovil. „Možná se sem vykoupat přijdu,“ přikývla žena, která ve čtvrtek odpoledne dění v jen řídce obsazeném areálu pozorovala přes plot. Prý však nejdřív po neděli, řekla s tím, že v pátek odjíždí na chalupu. „Na příští týden ale hlásí pěkné počasí. Bohužel když bylo opravdu horko, měli zavřeno,“ podotkla. Že se přijde osvěžit, nevyloučil ani starší muž, který přišel zkontrolovat, zda je otevřeno, v doprovodu dvou venčených pejsků. Ještě prý ale uvidí. „Mám lístky do Podolí,“ poznamenal.

Míní, že o znovuotevření Lhotky ještě hodně lidí neví. Právě v okamžiku, kdy o tom mluvil, se před bránou otočila i cyklistka. Zatím přijela jen opravdu „na otočku“: i ona přijela omrknout, zda je otevřeno.

Hygiena: bát se cerkárií není třeba

Ani to, že vzorky testované na výskyt cerkárií vyšly stoprocentně negativní, ještě podle slov vedoucího Otta nemusí znamenat stoprocentní záruku. Cerkárie jsou vývojovým stadiem motolice ptačí, kterou roznáší vodní ptactvo. Ke svému vývoji tento parazit potřebuje vodní plže (ty lze ve venkovních koupalištích najít zcela běžně), z nichž se pak „larvy“ uvolňují do vody a hledají ptáky.

Člověku neublíží, ale obtěžují: vyvolávají svědivou vyrážku, která obvykle ustupuje po dvou dnech až týdnu. Zpravidla může pomoci podání antihistaminik (léků proti alergii). Cerkárie se už letos objevily na různých venkovních koupalištích napříč republikou. Že se na Lhotce, kde plže, konkrétně plovatky, personál odstraňoval intenzivním sběrem (dokonce i za pomoci potápěčů), jedná o biotop – tedy koupaliště s čištěním vody přírodními procesy zcela bez použití chemie – v tomto případě nehraje žádnou roli.

Je také dobré vědět, že ne každý pupínek, který se objeví po venkovním koupání, znamená výskyt cerkáriové dermatitidy. S větší pravděpodobností se spíš bude jednat o následek štípnutí hmyzem.

Že obavy nyní nejsou na místě, potvrzuje sdělení pražských hygieniků: „Aktuálně je na koupališti Lhotka riziko eventuální nákazy koupajících cerkáriovou dermatitidou minimální.“ Hygienická stanice hlavního města potvrdila, že zákaz koupání, který vyhlásila 22. června, pozbyl platnosti.

Praha nejhůř „za dvě“, ve středních Čechách platí i čtyřka

Z lokalit pro venkovní koupání, kde hygienici sledují kvalitu vody, nyní biotop Lhotka patří mezi nejlepší. Má hodnocení stupněm 1 na pětibodové škole. „Na jedničku“ mají podle evidence hygieniků vodu v Praze ještě biotop Radotín a betonová nádrž Divoká Šárka. Pomyslné dvojky kvůli snížené průhlednosti dostaly koupaliště Džbán, Hostivař, Šeberák a rybník Motol.

Že se v tomto období nejen množí řasy zhoršující průhlednost, ale v některých lokalitách tradičně kvalitu vody pro venkovní koupání poznamenává výskyt sinic, se více projevuje ve středních Čechách. Právě kvůli zvýšenému obsahu sinic hygienici nedoporučují koupání v jezeru Ostrá na Nymbursku. Voda je zde hodnocena stupněm 4. Trojky pak kvůli horší kvalitě vody s vyšším obsahem sinic a chlorofylu již delší dobu patří písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Pilskému rybníku u Monínce na Příbramsku. Zde hygienici vodní radovánky nezavrhují, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám doporučují, aby se po vykoupání osprchovali.

Luboš Mandík z příbramské hygienické stanice však zdůrazňuje, že na většině sledovaných lokalit je situace podstatně příznivější: „Již při vizuálním hodnocení přímo při vlastních odběrech bylo patrné, že voda má výbornou kvalitu, což bylo potvrzeno i analýzou odebraných vzorků.“ Obzvlášť vyzdvihuje příznivou situaci v oblíbených koupacích oblastech na Slapech i v příbramské části části přehradní nádrže Orlík.

Nečekaný konec sezony přišel ve středních Čechách na přírodním koupališti Cítov na Mělnicku. Jeho provoz byl ukončen poté, co přívalové srážky přinesly množství bahna.