Jitka i Sofie mají jedno společné - od narození jsou levačky. „Pamatuji si, že jsem v devadesátkách nastoupila do první třídy na Základní škole Květnového vítězství na Jižním Městě. Školu jsme měli hned naproti baráku, bylo to do ní pár metrů. Během prvních pár dní mi začala učitelka dávat tužku do pravé ruky. Nastoupila jsem v šesti letech, to už má dítě takovou věc celkem ukotvenou, učitelka to ale vůbec nerespektovala,“ vzpomíná Sofie. Do školy chodila tenkrát jen dva týdny a pak přestoupila na vzdálenější ZŠ Mikulova.

„Máma se to tenkrát snažila řešit domluvou, ale učitelka v přeučování pokračovala. Jen kvůli tomu jsem přestoupila na Mikulovku. Tam už to bylo v pořádku a byla jsem spokojená,“ dodává.

Něco podobného zažila i paní Jitka. Ta se s přeučováním setkala přímo v rodině. „Když jsem jako školačka s dědou luštívala křížovky, často měl k tomu, že píšu levou rukou, nepříjemné poznámky, a já se pak sama chvíli snažila naučit psát i pravou, což samozřejmě nijak zvlášť nešlo. Teď už mi to přijde jen úsměvné,“ popisuje Jitka s tím, že spousta běžných provozních věcí je stále určená spíše pro praváky.

Patří mezi ně studijní židle na vysokých školách, které mají skládací plochu na psaní. „Třeba rychlovarná konvice má popsanou míru jenom ze strany, kde jí drží pravák. Spousta věcí, zejména technických, už má i varianty pro leváky,“ dodává.

O počítačové myši pro leváky není zájem

Podle dat maloobchodního prodejce DATART jsou z celkového množství prodaných počítačových myší pouhé jednotky procent lidí, kteří si koupí tu pro leváka. Potvrzuje to i průzkum společnosti Kensington, podle kterého používá myš v levé ruce jen necelá pětina, to je asi osmnáct procent, dotázaných leváků. Zbylých 82 procent uživatelů drží myš v pravé ruce.

„Naprostá většina počítačových sestav počítá s použitím myši v pravé ruce. Když se proto levák v dětství poprvé setká s počítačem, ať už je to doma nebo například ve škole při výuce informatiky, prostě se naučí pracovat s myší ve své slabší ruce,“ vysvětluje manager DATART Pavel Haratyk. Skutečnost potvrzují i Jitka se Sofií, které obě používají myš právě v pravé ruce. „I když nevím proč, prostě jsem tak naučená,“ upřesňuje Sofie.

Problém to může znamenat při hraní počítačových her, kde myš musí oproti té kancelářské splňovat řadu důležitých kritérií. Pro hráče je zásadní nízká hmotnost, co nejrychlejší odezva, ale také vhodná ergonomie či možnost využití dalších přídavných tlačítek.

Podle Haratyka mají zejména v případě tlačítek levorucí gameři často smůlu, protože ačkoliv existuje řada herních myší s univerzálním tvarem, tlačítka jsou zpravidla umístěna na její levé straně tak, aby bylo možné je snadno ovládat palcem. Leváci je však tímto způsobem využít nemohou.