Vyplynulo to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Podle zjištění tohoto úřadu loni přibylo v metropoli do konce září 17 tisíc lidí, letos to však bylo pouze 14 600.

Přibývají cizinci

Čísla však potvrdila ještě jeden trend: Na přírůstku obyvatel mají největší podíl cizinci, jichž našlo za prvních devět měsíců v Praze svůj domov hned 17 820. Nejčastěji se jednalo o Ukrajince, Rusy a Vietnamce.

Trend stěhování cizinců z Východu do Prahy potvrzují poslední dobou i některé realitní kanceláře. „Je pravda, že například Rusové mají o koupi nemovitostí zájem nejen v lázeňských městech, ale také v Praze. Středem jejich pozornosti jsou především činžovní domy kdekoliv v centru, nejlépe s nebytovými prostory, a vily s velkým pozemkem v okolí hlavního města. Mezi oblíbené lokality patří například Průhonice,“ potvrdila Deníku před časem jednatelka společnosti Pragreality Miluše Spiříková.

O tisíc novorozeňat více

K číslu 1 226 697 obyvatel, které úřady k poslednímu září hlásily, však větší měrou přispěli také novorozenci. Ve třech čtvrtinách roku v pražských porodnicích přivedly maminky na svět 10 820 dětí. To je oproti loňsku o tisícovku více.

Všechny nemocnice proto zavedly takzvanou registraci před porodem. To znamená, že se maminky musejí již ve dvanáctém týdnu zaregistrovat v nemocnici, kde budou chtít rodit.

Střed se vylidňuje

Přestože Praha se obecně rok od roku rozrůstá, městské části ležící v srdci metropole zažívají opačné trendy: centrum se vylidňuje. Zatímco před deseti lety měla Praha 1 třicet osm tisíc obyvatel, loni to bylo o sedm tisíc lidí míň. Pokud by se takovým tempem postupovalo dalších čtyřicet let, neměla by první městská část ani jednoho obyvatele a v centru by bylo jediné: kanceláře a obchody.

„Proti této skutečnosti samozřejmě bojujeme. Z nevyužívaných nebytových prostorů se snažíme udělat bytové a přivést tak do městské části více lidí,“ popsal mluvčí úřadu Alexandr Koráb s tím, že radnice si nechala udělat i demografické průzkumy, jejichž výsledky budou známy v polovině příštího roku.