„Brigádu hledám průběžně celý rok, ale i na léto. Největší nabídka je většinou ve fastfoodech, kde berou i náctileté," říká sedmnáctiletá Bára z Prahy.

Její zkušenosti odpovídají i vypsané inzeráty, kde práci starším patnácti let nabízejí převážně řetězce typu KFC nebo McDonald's. Na letní sezonu se tam můžou zájemci hlásit už nyní.

„Naše dveře jsou otevřené všem věkovým kategoriím. V letním období ale samozřejmě chceme dát pracovní příležitost i mladší generaci,“ uvedla mluvčí řetězce McDonald's Lucia Poláčeková s tím, že kapacity mají zatím volné.

„S řešením letní brigády nebo pracovního poměru v tomto období doporučujeme začít už nyní. Kapacity se plní, takže některé restaurace mohou být třeba už v květnu či červnu obsazené, zároveň kapacity vybraných restaurací mohou být plně obsazené díky spolupracím smluveným na delší časové období,“ doplnila.

První zkušenost bez praxe

Společným jmenovatelem rychlých občerstvení, ale i firem nabízejícím třeba roznos letáků, je fakt, že otevírají možnosti uchazečům bez předchozích pracovních zkušeností a zaučení slibují až na místě.

Mezi nabídkami brigád lze ale objevit i akčnější zaměstnání na čerstvém vzduchu. Svou nabídku předkládá například Action park v pražské Zbraslavi. Na starosti tu brigádníci budou mít třeba organizaci míčových her, což spočívá ve vysvětlení pravidel, počítání skóre a přinesení nápojů z baru.

„Podmínkou je ukončení základní školy. Zájemci se můžou hlásit hned, největší špička je květen, červen. Všichni chtějí samozřejmě brigádu na prázdniny, ale to nám jezdí méně lidí. Práci budeme dávat těm, kteří chodili právě tyto předchozí měsíce,“ shrnul manažer Action parku Cyrill Chvojka.

Základní a mateřská škola Elektra, Praha 9.
Praha postrádá na stavbu základních škol přes 22 miliard. Žádá stát o pomoc

V průměru si neplnoletí pracovníci z Prahy přijdou na méně než 150 korun za hodinu. Záleží na druhu práce i nabízené pozici a osobní šikovnosti. Třeba právě v Action parku začíná hodinová sazba na 120 a končí na 200 korunách.

„S naší hodinovkou dokážou solidně zamávat dýška, která jsou od nula korun až po letošní rekord – 2500 korun. Většinou se ale pohybují kolem 200 až 300 za den za den,“ podotkl Chvojka.

Rychlá občerstvení nabízejí svým brigádníkům základní finanční odměnu kolem 140 korun, zatímco distributor letáků nebo obsluha v kavárně a pracovníci točící zmrzlinu si vydělají kolem 120 korun za hodinu.