Výsledky hospodaření pozitivně ovlivnil nárůst počtu odbavených cestujících, který meziročně stoupl o více než šest milionů na 10,7 milionu. Stále však počet nedosáhl na čísla před covidem-19.

"Letiště Praha meziročně více než zdvojnásobilo počet odbavených pasažérů a provozní zisk zvýšilo o dvě miliardy korun. Navzdory menšímu počtu zaměstnanců, než by byl optimální stav, se tak odrazilo od covidového dna. A očekávám, že letos bude pokračovat v postupném návratu k dřívější vytíženosti a ziskům umožňujícím pokračovat v plánovaných investicích," uvedl k výsledkům hospodaření ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

V návratu k předcovidovým číslům je Letiště Praha podle předsedy svého představenstva Jiřího Pose dál, než jsou letiště v jiných srovnatelných státech. "A to kvůli vyšší míře závislosti na ukrajinském a ruském trhu," uvedl. Také je podle něj citelná ztráta cestujících aerolinií ČSA, které před pandemií covidu-19 zajišťovaly přes 2,5 milionu cestujících a jejichž počet nyní poklesl až na 150.000.

Letiště Praha podle Pose v loňském roce investovalo více než 1,1 miliardy Kč. "Největšími projekty byla celková rekonstrukce Terminálu 3, pojezdových drah a výměna náhradních zdrojů pro hlavní vzletovou a přistávací dráhu," dodal.

Ilustrační foto.
Letiště Praha jedná o přímé lince na Tchaj-wan, létat by se mohlo od července

Podle Pose byl původní plán mít hrubý provozní zisk ve výši jedné miliardy, takže hospodářský výsledek považuje za příjemné překvapení. "Díky tomuto výsledku začínáme šetřit na budoucí rozvoj," řekl Pos. V původním plánu letiště na tento rok bylo odbavit 12,7 milionu cestujících, podle Pose se vzhledem k dosavadnímu výkonu může posunout hranice na 13,5 milionu. V předcovidovém roce 2019 odbavilo 17,8 milionu pasažérů.

Hospodářský plán na letošní rok je podle Pose zůstat v zisku. Ač byla čísla lepší než v době epidemie covidu-19, letiště se dotklo zdražování energií. Podle Pose bylo navýšení na cenách energií za loňský rok asi půl miliardy korun, osobní náklady pak narostly o 400 milionů.

Letiště Václava Havla Praha bylo v roce 2022 spojeno přímou linkou se 147 destinacemi, nabídku zajišťovalo 58 dopravců.