V Izraeli se Lipavský v úterý setkal se svým protějškem Elim Kohenem a prezidentem Jicchakem Herzogem i s vnučkou ženy, kterou palestinské hnutí Hamás uneslo do Pásma Gazy. Při jednání s Kohenem zopakoval nabídku české pomoci, nyní se čeká na případnou oficiální žádost izraelské strany. Lipavský předpokládá, že půjde spíše o záležitosti v kompetenci ministerstva obrany.

"Barbarský útok teroristů z Hamásu mě osobně naprosto šokoval, myslím, že šokoval úplně každého," řekl Lipavský. Svému izraelskému protějšku Kohenovi sdělil, že Česko plně podporuje právo Izraele na sebeobranu. Neznamená to podle Lipavského, že by Česko neuznávalo legitimní aspirace palestinského lidu, hnutí Hamás je ale podle něj nereprezentuje.

Na některé z evakuovaných čekali na letišti rodinní příslušníci, jiní si hned po příletu sháněli taxi. Jeden z cestujících Adam Derner novinářům řekl, že na let z Izraele do Prahy čekal poměrně dlouho. Během čtyř dnů mu tři lety byly stornovány, do repatriačního letu se dostal podle svých slov spíše náhodou.

Veřejné shromáždění na podporu Izraele na Václavském náměstí v Praze.
Video, foto: Lidé na Václavském náměstí vyjádřili podporu napadenému Izraeli

Z Izraele se po útoku chtěl vrátit okamžitě, zkoušel i jiné lety než do Česka, například do Atén, Paříže či Vídně. "Samozřejmě, to byl strach… Najednou zní sirény, když sirény skončí, začnou padat bomby, člověk slyší exploze a musí doufat, že se nic netrefí. Obranný systém Iron Dome funguje dobře, člověk v to má relativní důvěru, ale pár raket dopadlo i do Tel Avivu, do centra Izraele. Ta bezmoc je nepříjemná," doplnil.

Vládním speciálem se do Česka vrátil i Jan Štern, ředitel Českého centra v Tel Avivu. "Velmi záhy (po sobotním útoku) bylo jasné, že pro práci centra, kulturní akce a agendu, kterou tam naplňujeme, nějakou dobu nebude úplně prostor, takže jsme se dohodli, že bude lepší, když se vrátím zpátky," poznamenal.

Lipavský do Izraele dorazil v úterý odpoledne z ministerského zasedání Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu. S Herzogem a Kohenem jednal o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Velvyslanectví v Tel Avivu je v kontaktu i s dalšími českými občany v Izraeli, zjišťuje zájem o případné další repatriace. Ústředí úřadu je také v kontaktu s členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.

Vyvěšení vlajky Izraele na budovu Nové radnice.
Praha vyjádřila solidaritu s Izraelem. Na budovu Nové radnice vyvěsila vlajku

Počet obětí víkendového útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael stoupl už na 1200, uvedla v noci na dnešek izraelská veřejnoprávní televize Kan. Dosud izraelské úřady hovořily o tom, že si nejhorší útok za desítky let vyžádal 1000 životů. Zraněných je v Izraeli kolem 2900. Také v noci na dnešek Izrael útočil na cíle Hamásu v Pásmu Gazy a přes 70 jich podle své armády zasáhl.

Při izraelských protiútocích na Gazu, z níž ozbrojenci do Izraele pronikli, zatím přišlo o život kolem 900 lidí. Dalších 4600 jich utrpělo zranění. Na okupovaném Západním břehu přišlo od soboty při střetech s izraelskými silami o život 21 Palestinců a 130 jich utrpělo zranění.