Pálení, svědění, sexuální dysfunkce, inkontinence moči a stolice, a především urputné bolesti při sezení. Tak se projevuje dysfunkce pánevního dna, která vzniká útlakem pudendálního nervu nebo špatnou funkcí pánevních svalů.
Urogynekologové z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN zajišťují v komplexním centru pacientkám péči při potížích s pánevním dnem a správnou diagnózu dokážou určit často již při prvním setkání. Ženám nabízejí hned několik možností léčby – od speciální fyzioterapie, která pomůže až 70 % žen, přes chirurgické uvolnění nervových struktur až po zavedení neurostimulační elektrody do těla pacientky pro úplné zbavení bolesti.
Na bolesti nezabírají běžné léky
Onemocnění ženám působí bolest, na kterou nezabírají ani běžné léky. Diagnostika onemocnění je navíc složitá. „Přicházejí k nám ženy s komplikovanou gynekologickou diagnózou z celé republiky, které trápí přetrvávající dlouhodobé bolestí v oblasti pánve. Kromě gynekologických potíží mají zpravidla i urologické nebo střevní potíže, ale také například problémy s páteří. Při běžném vyšetření se totiž často hlavní příčina problému nezjistí. Ženy jsou tak například mylně léčeny pro chronické záněty,“ popisuje urogynekolog a vedoucí Centra pro chronickou pánevní bolest ve VFN Jaromír Mašata.
Lékař s pacientkou během vyšetření projde příznaky onemocnění, provede speciální ultrazvuk a nahmatáním postiženého nervu zkontroluje, zda je oblast i při jemném dotyku bolestivá. „Diagnózu potvrzujeme tzv. pudendálním blokem, při kterém pacientce do místa bolesti aplikujeme anestetikum a sledujeme, zda bolest mizí. Pokud ano, je stanovení klinické diagnostiky na konci,“ upřesňuje lékař Mašata.
Léčba bolesti začíná u odborného fyzioterapeuta, pokud mají pacientky velké obtíže, doporučí je lékař ke specialistovi na léčbu bolesti – algeziologovi. V případě podezření na problémy s páteří zajišťuje VFN také neurologické vyšetření. Pokud nezabírá fyzioterapie ani léky na bolest, odborníci pacientkám navrhují operativní uvolnění nervu nebo přímo zavedení neurostimulátoru do těla.
Operace spočívá v uvolnění nervu
Operativní řešení chronické pánevní bolesti spočívá v chirurgickém uvolnění průběhu pudendálního nervu. Pokud uvolnění nervu nestačí, je ve speciálních případech pro určitou část pacientek řešením neurostimulační léčba, při které se do těla pacientky zavede neurostimulační elektroda.
Neuromodulátor do nervu vysílá elektrické impulzy a tím bolest eliminuje. Laicky řečeno, když začne bolest, pacientka si zapne přístroj a pocit bolesti je nahrazen vibracemi, které jsou většinou pociťovány příjemně. Pokud je to nutné, přístroj umí vysílat signál i nepřetržitě.
Lékaři pracují i s neurostimulátory, které lze dobíjet a jejich životnost je až kolem 15 let. „Je žádoucí, aby měla pacientka elektrodu v těle zavedenu napořád. Pokud však problémy vymizí, nerv se zahojí, může se neurostimulátor po určitě době z těla i odstranit,“ doplňuje intervenční algeziolog a náměstek pro vědu vzdělávání a výzkum VFN Praha Pavel Michálek.