Obavy z nedostatku penicilinu mají i oslovené pražské matky. „V poslední době jsme naštěstí zdraví, ale se začátkem dětské skupiny, kroužků a sezony rýmy jsem z toho nervózní. Zvlášť kvůli mladšímu synovi. Jak je malý, tak je víc bezbranný proti tomu, co starší brácha donese domu,“ popisuje matka dvou dětí, čtyřměsíčního a dvouletého syna, paní Markéta. Že žije v Praze je podle ní výhoda. „Hřeším na to, že v Praze prostě něco seženeme. Máme blízko nemocniční lékárny a skvělou doktorku,“ dodává.

Lékaři se k situaci staví už téměř rezignovaně. Praktická lékařka pro děti a dorost Romana Benešová z Prahy 8 pro Deník uvedla, že ověřuje v lékárnách, co mají, a to předepisuje. „Většinou se mi daří pro děti sehnat, ale musím obvolávat,“ uvedla s tím, že zimy se nebojí, protože se už zkrátka nebojí ničeho. Prostě bude dál volat a shánět.

„Volejte a rezervujte,“ radí ministerstvo

Podle ministerstva zdravotnictví i Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude pro nadcházející období nemocí antibiotik s penicilinem dost. Zástupci ministerstva i distributorů uvedli, že hraje v současném nedostatku léků velkou roli panika. Pacientům doporučují lék si rezervovat před tím, než pro něj vyrazí.

Lékárna Dr. Max - náměstí Bratří Synků
Místo Endiaronu používá Fernet. Lidé si s výpadkem léků umí poradit po svém

Šanci mají rodiče dětských pacientů spíše v nemocničních lékárnách nebo větších řetězcích. V tuto chvíli je ale v pražských lékárnách penicilinu v tabletách a sirupu stále nedostatek. „Máme tu poslední krabici. Je možné ji odložit stranou,“ hlásí do telefonu lékárnice z řetězce Dr. Max v Národní ulici na Starém Městě. Po hodině obvolávání je to první úspěch. Rezervaci lékárnice důrazně doporučuje.

V jiné lékárně Na Pankráci v Praze 4 penicilin dlouhodobě chybí. Jak upřesnila místní lékárnice penicilin v tabletách ani sirupu nemají a kdy bude neví. Z doslechu je prý už dodávka obnovená, ale přednostně jsou zásobované nemocniční nebo poliklinické lékárny a ty malé jsou na řadě až jako poslední.

Obíhání a shánění

Nedostatek penicilinu mírně znervózňuje i další matku dvou dětí z pražského Jižního Města. „Obávám se zimy, protože mám často nemocné děti. Kamarádky loni sháněly léky po celé Praze, a to je otrava,“ popisuje paní Sandra.

Penicilin je vhodným lékem především u spálové angíny, protože dokáže bakterii tohoto onemocnění spolehlivě usmrtit. Lék se dá sice nahradit jinými antibiotiky, ty však mají širší spektrum účinku, působí i na jiné mikroby a někdy i na ty pro tělo užitečné.

Výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny byla ve čtvrtek zahájena za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
V Motole budou lékaři simulovat. Zlepší to péči o ohrožené pacienty

Lékárny proto radí vzít si do ruky konkrétní recept a pobočky obvolat, než rodič vyrazí na nákup do terénu. Na provozovnách jsou schopní po sdělení názvu dostupnost ověřit a případně ji pro klienta schovat, aby cestu nepodnikl zbytečně. Přitom je ale možné, že rodič bude muset pro lék vyrazit dál od místa bydliště.