V případě, že nedojde k dohodě mezi ministerstvem zdravotnictví, Sekcí mladých lékařů České lékařské komory a odbory, bude ve Fakultní nemocnici Bulovka v prosinci na většině pracovišť omezena elektivní péče. Ta zahrnuje plánované výkony, ambulance vyjma akutních zákroků a podobně. „Neodkladná akutní péče zůstane zachována.

Přesné počty omezených výkonů nyní ale nelze jednoznačně odhadnout. O odložení plánovaných výkonů budeme pacienty s dostatečným předstihem informovat telefonicky, případně prostřednictvím sms zpráv,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí Bulovky Eva Stolejda Libigerová s tím, že nemocnice předpokládá zveřejnění všech omezení na pracovištích na webu, sociálních sítích nemocnice a na dotčených pracovištích.

Nemocnice ochromí i sezona respiračních onemocnění

Kromě Bulovky už nyní plánuje odklad neakutní ambulantní péče a dlouhodobých plánovaných výkonů i pražská Thomayerova nemocnice. „Péči jsme odložili tak, abychom byli vůbec schopni zajistit urgentní neodkladnou péči během prosince. Nicméně jakýkoliv problém, který může během prosince nastat například v souvislosti s chřipkou či covidem u našich lékařů a sester, může tento systém zcela ochromit,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí nemocnice Petr Sulek, podle kterého nemocnice již nyní eviduje vyšší výskyt respiračních onemocnění u zdravotnického personálu, což celou situaci komplikuje.

Nedostatek lidí v Thomayerově nemocnici může ovlivnit i poskytování akutní péče. „Největší problémy máme na interně, pediatrii, dětské chirurgii, neurologii a rovněž na RTG pracovišti a na některých dalších. Aktuálně totiž výpověď z přesčasů u nás podalo 160 lékařů, a to pro nás znamená veliké personální a organizační problémy. Navíc naše nemocnice má veliký spád, který zahrnuje více než 400 tisíc obyvatel z MČ Prahy a z části ze Středočeského kraje, což pro naše zařízení znamená enormní zatížení,“ dodal Sulek.

Děkujeme, odcházíme

Velkou protestní akci zaznamenala Česká republika také před třinácti lety. Lékařský odborový klub se tehdy snažil upozornit na nevhodné podmínky, ve kterých musí čeští lékaři sloužit. Důvodem protestní akce byly především nízké mzdy. Dobrovolnou výpověď tenkrát podaly tisíce lékařů. Akci doprovázela i dramatická hesla jako na příklad „Náš exodus, váš exitus!“

Tehdejší krize ve zdravotnictví dočasně skončila v průběhu roku 2011. Lékaři tehdy uzavřeli s ministerstvem zdravotnictví memorandum, díky kterému získali několik tisíc korun měsíčně navíc.