„ARO a Urgentní Příjem bude fungovat pouze ve všední den od 7.00–15:30,“ píšou podle Deníku N lékaři v dopise s tím, že v době od 15.30 do 7 hodin ráno a ve dnech pracovního volna bude anesteziologicko-resuscitační péče a ambulance urgentního příjmu ve FNB nedostupná.

Protest proti personálním změnám

Lékaři tak reagují na personální zemětřesení v nemocnici, kdy byl odvolán primář ARO Jakub Bala a po pouze dvoutýdenním výběrovém řízení na nového primáře ho nahradil Josef Škola. Protest tak podle všeho vyústil v odeslání zmíněného „výhružného“ dopisu.

Redakce Deníku chtěla kontaktovat i autory či autora dopisu, ale ani vedení nemocnice, ani redakci se je nepodařilo vypátrat. Podle informací Deníku si je nemocnice jistá pouze tím, že za dopisem nestojí odcházející primář Bala, protože s ním se nerozešli ve zlém.

Nemocnice Na Bulovce.
Soud schválil dohody v kauze nemocničních zakázek, obžalovaní přijali podmínky

„K dopisu se lze těžko vyjadřovat, jelikož je ve své podstatě anonymní a zcela zbytečně vytváří mezi pacienty a ostatními pražskými nemocnicemi paniku. Můžeme jednoznačně garantovat, že veškerá intenzivní péče bude v naší nemocnici pro pacienty zajištěna i po 2. říjnu. Situaci vedení nemocnice v součinnosti s nově jmenovaným primářem ARO Josefem Školou intenzivně řeší,“ uvedl mluvčí nemocnice Bulovka Filip Řepa.

Nemocnice přijetí dopisu potvrdily a shodují se v tom, že jde o interní problémy Bulovky, které péči o pacienty podle nich neovlivní. „Máme potvrzené informace o tom, že FN Bulovka uvedenou záležitost intenzivně řeší a zdravotní péče o pacienty bude ze strany nemocnice plně zajištěna. Jinak to být ani nemůže,“ uvedl mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Podobná vyjádření zazněla i z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), Motola a Vinohradské nemocnice. Zástupci nemocnic se ale ke kauze vyjadřovat víc nechtějí.

paní Lucie s předčasně narozeným Vašíkem
Držela jsem ho a prosila, aby dýchal, říká maminka předčasně narozeného Vašíka

Otazník vzniká v případě urgentního převozu zraněných pacientů. Pražská zdravotní záchranná služba ale obavy dle svých slov nemá. „Tuto informaci jsme skutečně obdrželi a vedení naší organizace si obratem vyžádalo oficiální stanovisko od Nemocnice Na Bulovce. Ředitelem Nemocnice Na Bulovce jsme byli ujištěni, že nemocnice tuto záležitost interně řeší a pro záchrannou službu se na spolupráci s nemocnicí nic nemění,“ upřesnila mluvčí záchranky Jana Poštová.

Problematické přesčasy

Dopis pocházející od anesteziologů z Bulovky byl odeslán v době, kdy českou společností hýbe spor o navýšení přesčasů všech lékařů, které je uvedené v novele zákoníku práce. Tu už schválila Poslanecká sněmovna a nyní míří k podpisu prezidentovi.

Nemocniční oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
Schválená novela o přesčasech vytočila lékaře i pacienty. Hrozí výpovědi, žaloby

Novela umožňuje zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře jde o 1000 hodin přesčasů za rok. Lékaři pohrozili, že přestanou od 1. prosince sloužit dobrovolné přesčasy.