Fontána z 80. let, kdy se finalizovalo centrální náměstí sídliště Ďáblice, se dočkala kompletního vyčištění žulových kamenů a zabudování moderních technologií. Městská část nyní připravuje také revitalizaci okolní odpočinkové zóny, ta by měla být dokončena v první polovině roku 2024.

„Na rekonstrukci fontány se městská část před lety domluvila s místními občany ze spolku Krásné Kobylisy a posléze došlo k uzavření memoranda se společností PENNY Česká republika. Investice do fontány a celého okolí se rozdělila - PENNY zafinancovala rekonstrukci fontány dle našeho zadání, Praha 8 a hlavní město se postarají o revitalizaci celého okolí. Děkuji společnosti PENNY i všem ostatním za skvělou spolupráci,“ říká místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).

Rekonstrukci provedla společnost Kámen Pečky, která demontovala, opravila a vyčistila původní obklad, který je zhotoven z vápnické žuly. Části, které nemohly být opraveny, byly nahrazeny novými ze stejné žuly. Navíc byla do fontány dodána kompletně nová technologie, která je i dálkově řízena.

Trysky budou naprogramovány na několik variant fungování, navíc mohou být podsvíceny barevnými odstíny. Dokáže reagovat na změnu počasí a disponovat bude též bezpečnostními prvky proti ucpání odtokových kanálků a antigraffity nátěrem.

Pilotní spuštění obnovené fontány na náměstí Ládví | Video: Deník/Radek Cihla

Revitalizace celého prostoru odpočinkové zóny však fontánou nekončí. Podle místostarosty Hřebíka se v první polovině prosince dokončí žulová plocha a okolní rám celé odpočinkové zóny kolem fontány. Návštěvníkům se tak zpřístupní během vánočních trhů.

Okolí fontány bude také osazeno vylepšenými lavičkami, díky jejichž modernímu designu se celá odpočinková zóna stane ještě příjemnějším prostředím pro trávení volného času. Definitivní dokončení se plánuje na polovinu příštího roku, kdy se upraví okolní zeleň. Kolem fontány  je naplánovaná ještě vysadba záhonů trvalek na štěrkopískovém podloží.