Výcvik mohou znehodnotit lidé i psi

Nejprve musí mladí sokoli projít výcvikem, který se chystá právě na Čihadlech. A pro budoucí úspěch je důležité, aby nácvik lovu nebyl zmařen – a stejně tak aby nedošlo k vyplašení sokola na kořisti. Na to upozorňuje zkušený sokolník a šéf společnosti PestCorp Jan Šimánek, který s městskou částí spolupracoval už v minulosti.

Nyní bude pomáhat s přípravou osmiměsíčních mláďat sokola stěhovavého, která po vyjmutí z odchovné voliéry čeká přivykání na spolupráci se sokolníkem – a následně speciální výcvik v okolí rozhledny Doubravka. Nácvik útoku z výšky na kořist by měl trvat nejméně 35 dní.

Atrapy vystřídají skuteční dravci

Přemnožení holubi nejenom přenášejí škodlivé parazity a jejich trus vyvolává alergické reakce, ale také hyzdí chodníky a ničí fasády, připomněla Veronika Berná z oddělení strategického plánování a komunikace úřadu městské části. Se slovy, že holubi jsou houževnatí tvorové a jen tak něco je z míry nevyvede – a tak opatření proti těmto nepopulárním opeřencům často nejsou příliš úspěšná.

Městský holubník, který Praha vybudovala na půdě domu u Mariánského náměstí.
Městský holubník nachází své využití. O ptáky se stará i reguluje jejich počty

Praha 14 nevolí cestu budování městských holubníků, o nichž se předpokládá, že díky dostatku nabízené potravy a vhodným podmínkám zlákají městské holuby k pobyt i k hnízdění – a díky odebírání vajec s jejich nahrazováním atrapami se podaří počty jedinců v populaci snížit. Tato městská část vyhlašuje otevřený boj: s holuby chce zatočit prostřednictvím dravců.

Potvrzuje to starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS). „Rozhodli jsme se iniciovat projekt, jehož cílem je ‚přivést‘ do naší městské části sokola stěhovavého,“ konstatoval s tím, že se podařilo získat dvě mláďata, která nyní čeká výcvik.

„Pokud vše půjde dobře, v naší městské části v budoucnu přispějí i k regulaci holubí populace. Máme zde plno zeleně, takže věřím, že se jim v Praze 14 bude líbit,“ míní starosta, že sokoli neuletí. A hodně si slibuje od toho, že jsou to predátoři, jimž holubi slouží za potravu. „Nejenže se jimi živí, také je plaší,“ vysvětlil Zajac, čím může být přítomnost sokolů prospěšná.

Sokol stěhovavý:

Zdroj: Youtube

Potvrzuje, že pořízení sokolů není prvním krokem v boji s nežádoucími holuby. Uplatnily se různé metody – je prý ale pravdou, že moc nezabírají. „Sítě proti holubům se dříve či později potrhají. Hroty, které mají ptákům bránit v znečišťování střech, balkonů či výklenků, fungují vždy jen do té doby, než se holubům podaří usadit do prostoru mezi nimi,“ poznamenal starosta Zajac.

Dravci se ale podle jeho slov už osvědčili, i když městská část dosud pro zastrašování holubů využívala pouze jejich napodobeniny. Takové atrapy dravých ptáků jsou umístěné například na Poliklinice Parník na Černém Mostě. „Docela dobře fungují. Už proto si myslím, že živí sokoli by nám skutečně mohli pomoci,“ míní starosta.