Zámek postavený jako barokní v roce 1688 a později klasicistně přestavěný s doplněním dominantní hodinové věže na severním průčelí, k němuž přiléhá ještě rozlehlý park, byl déle než půl století spjatý s působením entomologického oddělení Národního muzea. Dodnes to připomínají zachované tabulky u vstupů. Když před deseti lety muzejníci odešli, zůstal objekt prázdný.

Plány i zdroje peněz jsou jasné

O možnost nějakou formou zámek spravovat usiluje místní radnice řadu let. Představy jsou jednoznačné: objekt opravit – tedy patrně opravovat postupně – a využívat tak, aby sloužil místním. Aby společně s již zrekonstruovaným hospodářským zázemím vznikl komplex, který se stane novým centrem městské části. Část zvanou tvrz, kde se kdysi nacházela pěstírna žampionů s propadlou střechou, se nájemci podařilo doslova pozvednout z trosek a vytvořit prostory pro obchody a služby.

Do nyní prázdného zámku by radnice ráda soustředila většinu kulturně společenských aktivit. Včetně přestěhování knihovny, klubu seniorů nebo prostor využívaných skauty. Možná by tam mohl přesídlit i úřad městské části: opustil by nynější prostory, jež by se daly využít k pronájmu pro firemní účely. Poptávka by také byla ze strany zájemců o výstavní prostory. A třeba by možnost stěhování na zámek přivítala i pobočka pošty.

Sdělení, že podle propočtů památkářů by na opravy bylo potřeba přes čtvrt miliardy – aktuální odhady se pohybují kolem 300 milionů korun – přitom velkolepé představy nesráží zpátky na zem. S opravou městská část dlouhodobě počítá, takže už má něco naspořeno – a v záloze jsou stavební pozemky, které by se daly prodat. Záměrně jsou ponechávány jako rezerva: buď na prodej, pokud budou potřeba peníze na opravu zámku, nebo k využití pro potřeby školství.

Aukce se připravuje už na čtvrtek

Plány jsou jasné, dlouhodobé – jen je nyní hatí chystaná dražba. Podle starostky Lenky Alinčové (Hnutí Praha-Kunratice) se přitom zdálo, že vše je na dobré cestě. Nicméně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který areál převzal od muzea v září 2021, nabízí zámek k prodeji. Ohlášení elektronické aukce v prosinci zaskočilo část kunratických obyvatel i představitele radnice městské části. Místní celkem všeobecně soudili, že vlastnictví zámku bude převedeno na městskou část – bezúplatně – a jediný problém zde vedle shánění peněz na opravy představují dlouho trvající průtahy. Že by se běh událostí mohl vydat jinou cestou, se nadál málokdo.

Úřad postupuje standardně podle pravidel daných pro takové případy zákonem, připomněla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová. Úřad nabídl nemovitost k využití jiným státním institucím, avšak žádná neprojevila zájem. „Proto bude ÚZSVM hledat nového vlastníka prostřednictvím transparentního výběrového řízení s elektronickou akcí,“ konstatovala.

Zámek v Praze-Kunraticích, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí v elektronické aukci s vyvolávací cenou přes 106 milionů korun. | Video: Milan Holakovský

Vyvolávací cena představuje 106,3 milionu korun, nejnižší příhoz je čtvrtmilionový. Elektronická aukce má začít ve čtvrtek 18. ledna v deset dopoledne – a trvat bude 24 hodin. Zájemci se však musí přihlásit dřív: podmínkou účasti je složit do středy 17. ledna desetimilionovou kauci. Cena se při letmém pohledu na zchátralý zevnějšek může zdát vysoká – nicméně ovlivňuje ji nejen atraktivita místa a velké pozemky. Překvapivě hraje roli i stav interiérů se zachovanými štuky a malířskou výzdobou.

Cizí majitel by moc vítán nebyl

Obavami, jaké následky prodej v aukci může mít, se netají starostka městské části Alinčová. Prosincové oznámení ÚZSVM, že se za měsíc uskuteční elektronická aukce, označuje za „blesk z čistého nebe“. Nerozpakuje se malovat čerta na zeď, což také městská část na sklonku prosince uvedla v žádosti o pomoc při záchraně kulturní památky adresované prezidentovi republiky Petru Pavlovi, premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi kultury Martinu Baxovi (ODS): „Vyjádřili jsme obavy, aby zámek nenásledoval osud vinohradského pivovaru (po změně majitele vyhořel a jsou z něj byty) nebo vyšehradského nádraží (majitelé ho nechávají osudu napospas a hrozí jeho zřícení).“

Alinčová připomíná, že o získání zámku, pro který by našla vhodné a důstojné využití, usilovala městská část dlouhodobě. „Na všech možných úrovních; počínaje ministrem kultury, ředitelem Národního muzea a politickými činiteli hlavního města Prahy,“ uvádí. Plány zněly jasně: stát nemovitost bezúplatně převede na hlavní město, které pak správu zámku i přilehlé zahrady předá městské části.

Nic přitom nenaznačovalo, že by to nemělo klapnout. „Dokonce kdysi paní primátorka Krnáčová slibovala, že než zámek na nás převede, hlavní město jej opraví,“ konstatovala kunratická starostka. S tím, že poslední jednání za účasti městské části se odehrálo loni 21. června. Magistrátní odbor majetku si tehdy vyžádal písemný návrh na využití zámku – s podmínkou, že 80 procent musí po dobu deseti let sloužit nekomerčním aktivitám – a materiál představující způsob financování. Což v požadovaném termínu do 6. srpna městská část dodala.

Došlo na petice i nová jednání

Naději podle slov Alinčové pak přinesla ještě zářijová návštěva staronového primátora Bohuslava Svobody, jíž se zúčastnila i generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Ta tehdy zmiňovala možnost jednání o směně zámku za některé pozemky vlastněné hlavním městem. „Následná jednání probíhala bez naší účasti,“ posteskla si starostka nad tím, že o tom, že nedošlo k dohodě, se Kunratičtí dozvěděli až z vyhlášení nabídky k prodeji.

Reagovali nejen dopisem zaslaným představitelům státu, ale vznikla také elektronická petice. Vlastně prodej zámku v aukci odmítají na webu E-petice hned dvě: první počátkem ledna zveřejnil spolek Kunratice žijou, s druhou nezávisle na něm přišli o tři dny později jiní organizátoři (avšak rychle byla přesměrována pozornost k petici již existující). Pod ní se shromáždilo přes šest set podpisů.

Současně zástupci městské části sami jednali se šéfkou ÚZSVM Arajmu. „Ta nám potvrdila, že jednání s hlavním městem zkrachovala a navrhla nám možné postupy ve věci získání zámku. Jakou variantu naše zastupitelstvo zvolí, není nyní z taktických důvodů vhodné zveřejňovat,“ konstatovala starostka ve svém vyjádřením na webu Prahy-Kunratic. „Prvním krokem, který jsme učinili, byla jednomyslná žádost našeho zastupitelstva o bezúplatný převod zámku přímo na základě žádosti městské části,“ vysvětlila možnost postupu bez „zprostředkovatelské“ role hlavního města. A informace o této žádosti radnice rozeslala na všechny strany: nejen znovu prezidentovi, předsedovi vlády, ministrům kultury i financí, ale také senátorům, poslancům i zástupcům vedení Prahy.

Jednání svolané na úterý. Bude klíčové?

Ohlasem je jednání, které 1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš (za KDU+Z+STAN+TOP) svolal na úterý 16. ledna. Starostka Alinčová očekává, že se tam sejde nejen se šéfkou majetkového úřadu Arajmu, ale také se zástupci vedení hlavního města, kteří by mohli kunratické snažení podpořit: měli by dorazit náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN) a radní pro oblast majetku Adam Zábranský (Piráti).

První žena Kunratic doufá, že se nebude vracet smutně, i když bezúplatný převod asi není pro stát přijatelný. Nějaké možnosti k jednání se však nabízejí. Věří přitom, že s kolegyní právničkou se s ostatními partnery dohodnou tak, aby to bylo ve prospěch městské části. A že hlavní město pomůže.

Zámek v Praze-Kunraticích, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí v elektronické aukci s vyvolávací cenou přes 106 milionů korun. | Video: Milan Holakovský

Sama ostatně na toto jednání nepojede s prázdnou: položí na stůl podepsané lejstro. Podmínkou ÚZSVM pro jednání o dalších možnostech řešení kunratického zájmu prý je vzít si nemovitost na dva roky do výpůjčky. Onen papír má hovořit jasně: ano, chceme – a tady je smlouva na zajištění elektronického zabezpečení i ostrahy a jejich zaplacení. Důkaz, že to Kunratičtí myslí vážně. To si místní zastupitelé opětovně potvrdili v pondělí 8. ledna. Na zasedání s jediným bodem programu: zámek.

Místo kupců se dostavili zvědavci ze sousedství

Aukci web ÚZSVM stále ohlašuje – a podle všeho se i uskuteční, pokud se přihlásí zájemci o koupi. Pro ně úřad uspořádal postupně tři prohlídky nabízené nemovitosti – a prvních dvou se zúčastnilo několik lidí vystupujících jako možní kupci. Teprve příští dny ale ukážou, nakolik svůj zájem mínili vážně.

Třetí a poslední prohlídka se konala v pondělí 15. ledna odpoledne. Příchozích se objevilo na dvě desítky – nicméně vesměs se netajili tím, že oni se do aukce nepřihlásí. Lidé, většinou místní, se prostě přišli podívat. Někteří dokonce ani netušili, že jde o prohlídku před aukcí: od kohosi ze sousedů prý slyšeli, že se koná den otevřených dveří. Mezi „zájemci o koupi“ tak nechyběly ani děti. Nahlédnout dovnitř je totiž svátek i pro ty, kteří v Kunraticích žijí dlouhodobě.

close Zámek v Praze-Kunraticích, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí v elektronické aukci s vyvolávací cenou přes 106 milionů korun. info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Zámek v Praze-Kunraticích, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí v elektronické aukci s vyvolávací cenou přes 106 milionů korun.

Jak to se zámkem nakonec dopadne, nemusí být jasné ani z výsledku aukce. Výsledkem výběrového řízení není ÚZSVM vázán, sdělila Deníku mluvčí Tesařová. Připomněla také, že v minulosti úřad hlavnímu městu i městské části nabízel poskytnutí zámku formou výpůjčky, než by se dořešilo vzájemné vyrovnání formou směny majetku. Zájem o takové řešení prý však partneři v jednání v té době neprojevovali.

Pohled Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových

- ÚZSVM převzal areál v roce 2021 od Národního muzea prázdný a ve velmi špatném technickém stavu. Bezprostředně po převzetí areálu oslovil hlavní město Prahu k jednání o případném převodu. ÚZSVM jednal se zástupci hlavního města Prahy o zařazení zámeckého areálu do připravovaných vzájemných převodů majetku mezi státem a hlavním městem, například by mohlo jít o směnu za hasičské stanice potřebné pro Hasičský záchranný sbor ČR.

- V roce 2022 hlavní město Praha sdělilo, že preferuje zařazení areálu zámku Kunratice do vzájemných majetkových směn. V říjnu 2023 však názor změnilo – a směnit areál zámku za majetek potřebný pro stát odmítlo.

- ÚZSVM rovněž opakovaně nabízel možnost výpůjčky (tedy bezúplatné užívání) areálu zámku buď pro hlavní město Prahu, nebo městskou část Praha-Kunratice do doby dořešení převodu vlastnictví. Městská část Praha-Kunratice i hlavní město Praha výpůjčku odmítly.

- Na společném jednání v září 2023, které se uskutečnilo přímo v areálu zámku, ÚZSVM znovu vyzval k uzavření výpůjčky. Zároveň upozornil, že nebude-li výpůjčka uzavřena, nebo pokud nebude přistoupeno ke směně, bude ÚZSVM z důvodu vysokých výdajů daňových poplatníků nucen vyhlásit výběrové řízení.

- Zákonem preferovaný způsob nakládání s nepotřebným státním majetkem je prodej prostřednictvím transparentního výběrového řízení. ÚZSVM na základě přístupu hlavního města i městské části Praha-Kunratice i z důvodu vysokých nákladů na správu tohoto prázdného a pro stát nepotřebného majetku (cca 1,4 milionu korun ročně) neshledal důvod pro odchýlení se od tohoto postupu.

Zdroj: Michaela Tesařová, Úřad pro zastupování státi ve věcech majetkových