Dvacet minut od rušného Anděla leží přírodní koupaliště Motol. Tři rybníky vedle sebe lákají v létě návštěvníky ke koupání, přitom prostřední z nich nabízí zázemí v podobě přírodního koupaliště. Na první pohled idylické místo, kde se mezi plavci a opalujícími se lidmi prochází labutě a kachny s mláďaty, je ale v dezolátním stavu.

V plánu je rekonstrukce. Ta ale budí vášně místních obyvatel. „Před rokem jsme zastupitelstvu tlumočili názor 1200 petentů žádajících změnu projektu týkajícího se rekonstrukce koupaliště Motol. Od té doby se na místě kácí a zcela záměrně se rybník neudržuje. Už teď se dějí změny, které jsou nevratné a jdou cestou stávajícího projektu,“ popisuje zástupkyně Sousedského spolku Homolka - Motol Šárka Malá.

Nic není rozhodnuto

Pražská náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti) tvrdí, že zatím není nic rozhodnuto a volá po kompromisu, který bude vyhovovat i místním obyvatelům. Její poradce Vratislav Filípek pak odmítá nařčení z úmyslného chátrání koupaliště.

„Odporuje to tomu, co vím. V současné době tu probíhá vývoj a může se odehrát ještě cokoliv. Projekt se může úplně změnit. Jana Komrsková už se dříve vyjádřila, že zástupci spolku budou přizvání k jednání a na 27. července chystáme přímo na koupališti schůzku všech zúčastněných,“ sdělil Filípek s tím, že magistrátu je maximálně vstřícný ke změnám.

Projekt moderního koupaliště

Podle Malé je plánovaný projekt „betonovou obludou“. „Magistrát tlačí projekt, který nikdo nechce. Má dojít k dvojnásobnému navýšení budov oproti současnému stavu, vybetonování části koupaliště, vzniknout tam má nóbl restaurace, wellness a sauna. Lidé ale nechtějí platit drahé vstupné, které z takové investice bude vyplývat. Koupaliště má už teď celopražský význam. Jde o poslední rozmarné léto v Praze,“ uvedla.

Faktem je, že zázemí koupaliště je nyní v havarijním stavu. Původní realizace projektu měla začít už loni. Vzniklo ale množství petic, které rekonstrukci v tuto chvíli blokují. Modernizaci koupaliště přitom schválil jak magistrát tak radnice Prahy 5. Koupaliště s částečným celoročním provozem si magistrát přeje i z toho důvodu, že areál každou zimu obývají lidé bez domova a je demolován vandaly.

Zázemí koupaliště v Motole:

Zázemí koupaliště v Motole | Video: Eliška Stodolová

Všechny zúčastněné strany se shodují na tom, že koupaliště rekonstrukci potřebuje. O její podobě teď budou jednat. Jak upřesnil Vratislav Filípek, plánovaná schůzka 27. července bude pravděpodobně jen jedna z mnoha a definitivní rozhodnutí tak zatím neočekává.

Informace o koupališti v Motole

Vstupné: 100 Kč
Snížené vstupné: 60 Kč
Otevírací doba: denně od 09:30 do 20:00

pozn.: u sousedního rybníku bez vstupného je nuda pláž