Spor se vede o přírodní koupaliště v Motole ležícím u prostředního ze tří rybníků mezi ulicemi Plzeňská a Zahradníčkova v Praze 5. Pražský magistrát, který pozemek vlastní, tu chce vybudovat moderní budovy s restaurací a saunou. Místní proti záměru protestují a chtějí zachovat stávající ráz přírodního koupaliště.

Hledání kompromisu

Po sepsání petice s dvěma tisící podpisy a interpelacích na pražském zastupitelstvu zasedly obě strany k jednacímu stolu. „Kompromis na tom, jak má vypadat motolské koupaliště, je na dohled. Pan architekt i my z Magistrátu jsme byli seznámeni s konkrétními nápady na změnu projektu rekonstrukce koupaliště. Dá se s nimi pracovat a s panem architektem jsme domluveni, že se některé změny pokusí do projektu zapracovat, aby nebylo nutné stavební povolení hodit do koše a začít úplně od začátku,“ uvedla pražská náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti). Schůzky mají trvat celé léto a rozhodnuto by mělo být v září.

I sousedský spolek Homolka – Motol vidí zatím jednání optimisticky. „Domluvili jsme se, že pošleme své připomínky a k nim proběhne další schůzka. Magistrát by měl říct, zda naše připomínky zpracovat lze a případně jakým způsobem,“ uvedla na dotaz Deníku architekta Marie Zelenková ze spolku Motol s tím, že bude především usilovat o změnu programu celoročního provozu koupaliště, redukci objemu stavby a adekvátnost k místu. „V tuto chvíli si myslíme, že navrhovaná stavba nerespektuje limity, které malé koupaliště má. Budeme nyní hledat řešení a i z naší strany je velká snaha kompromis nalézt,“ dodala Zelenková.

close Jednání sousedského spolu Homolka - Motol a pražskou náměstkyní pro životní prostředí Janou Komrskovou (Piráti) na pražském magistrátu. info Zdroj: FB Jany Komskové zoom_in Jednání sousedského spolu Homolka - Motol a pražskou náměstkyní pro životní prostředí Janou Komrskovou (Piráti) na pražském magistrátu.

Obě strany se shodují, že rekonstrukce je potřebná. Současné zázemí koupaliště je v havarijním stavu. Původní realizace projektu měla začít už loni, ale petice místních ji zastavila. „Naše komunita má zájem o rekonstrukci, ale přejeme si citlivý projekt k stávajícímu charakteru koupaliště. Navíc jde o širší komunitu, než jen tu motolskou,“ uvedla mluvčí spolku Šárka Malá s tím, že podporovatele mají z celé Prahy. „Všichni doufáme, že se nám podaří domluvit,“ dodala.

Stávající koupaliště Motol:
Vstupné: 100 Kč
Snížené vstupné: 60 Kč
Otevírací doba: denně od 09:30 do 20:00

pozn.: u sousedního rybníku bez vstupného je nuda pláž