Pro takzvaný biotop neboli koupaliště s přírodním čištěním vody Lhotka vyhlásila Hygienická stanice hlavního města Prahy zákaz koupání 22. června. Vyšetření vodních plžů odebraných z koupací nádrže o dva dny dříve ukázalo, že se z nich uvolňují původci cerkáriové dermatitidy – dokonce s mírou závažnosti hodnocenou jako „velmi vysoká“. Hygienici prověrkou na místě reagovali na vyšší počet návštěvníků, kteří si stěžovali na kožní problémy po koupání o víkendu 17. a 18. června.

Nejde vlastně o onemocnění nebezpečné, ale je nepříjemné. Na zarudlé a silně svědící kůži se objevuje vyrážka a někdy se vytvářejí i skvrny a puchýře; průvodními jevy mohou být i bolesti břicha, průjem a kašel – a při masivnějším zasažení těla také horečka a malátnost. Kvůli svědění se také někdy objevují poruchy spánku. Samotné cerkárie zavrtané do kůže člověka brzy zahynou, a tak se onemocnění léčí zmírňováním příznaků. Často stačí lokální antihistaminikum v podobě masti, gelu nebo balzámu.

Zkušenosti odjinud – třeba v roce 2021 se cerkárie objevily v Novém rybníku v Příbrami – ukazují, že vývoj může být různý. Dokonce tito paraziti, kteří jsou vlastně vývojovým stadiem ptačích motolic (a plže opouštějí proto, že se snaží přestěhovat do těla vodních ptáků), dokážou v místě výskytu zkazit celý zbytek sezony.

Pro Lhotku nadále platí, že ke koupání zde voda nevyhovuje. Provozovatel koupaliště, které patří čtvrté městské části, se nyní snaží o odstranění plžů; mezihostitelů cerkárií. V příštím týdnu, mezi 10. a 15. červencem, dojde na další testování – a podle toho, k jakým závěrům dospěje akreditovaná laboratoř, bude na webu areálu (koupaliste-lhotka.cz) oznámen verdikt. Počítat lze se dvěma možnostmi: buď dojde na zveřejnění termínu znovuotevření, nebo přijde informace o ukončení sezony.

Otevřená koupaliště? Jedničky a dvojky

Hygienici v metropoli sledují ještě další biotop, a to v Radotíně. Tam je voda podle nejnovějších rozborů odebraných vzorků „na jedničku“ – a to doslova: hodnocená stupněm 1 na pětibodové stupnici obdobné známkování ve škole. Stejné hodnocení mají z celkem sedmi v Praze posuzovaných lokalit ještě betonová nádrž Divoká Šárka a rybník Motol.

| Video: Youtube

Stupněm 2 jsou pak v metropoli klasifikovány koupaliště Džbán, Hostivař a Šeberák. I zde je voda nezávadná a při vodní rekreaci by neměly hrozit zdravotní problémy. Jen je na pohled méně lákavá kvůli snížené průhlednosti. Pro jistotu pražští hygienici radí: v případě možnosti je vhodné se po koupání osprchovat.

Středočeské koupání? Skvělé podmínky!

Za Středočeský kraj, kde se sledují výsledky ze čtyř desítek lokalit, hlásí Luboš Mandík z příbramského pracoviště krajské hygienické stanice pouze čtyři místa s hodnocením stupněm 2. Opět to souvisí se sníženou průhledností. „Jedná se pouze o mírné zhoršení kvality vlivem nárůstu fytoplanktonu. Jde o lokality Ostrá a jezero Poděbrady na Nymbursku, Pilský rybník v okrese Příbram a písník Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku,“ uvedl hygienik. S dodatkem, že pro letní měsíce jde o poměrně běžný stav, který sám o sobě není důvodem ke znepokojení.

„Pokud fytoplankton neobsahuje výrazné množství sinic, je koupání v takových vodách naprosto bezproblémové,“ upřesňuje Mandík. Sinice se podle nových výsledků kontrol objevily na přehradní nádrži Orlík – zatím ale nepředstavují žádné komplikace. „Jejich obsah je nevýznamný. Voda má průhlednost až 3,5 metru,“ konstatoval s tím, že na všech sledovaných místech ve středočeské části dostala zdejší voda hodnocení stupněm 1. „Rovněž na nádrži Slapy, která je další významnou a hojně navštěvovanou rekreační oblastí, je kvalita vody výborná a na všech sledovaných místech je hodnocena stupněm 1,“ doplnil.

Na některé výsledky se ještě čeká

„Mimo lokalitu Chrustenice v okrese Beroun, která nebude v letošním roce otevřena pro veřejnost, budou ve Středočeském kraji v provozu veškerá sledovaná koupaliště,“ připomněl dále Mandík. S poznámkou, že výsledky zatím nejsou známé z lokalit Luštěnice na Mladoboleslavsku, Zavadilka v okrese Nymburk a Libčice nad Vltavou na Praze-západ. „V biotopu v Jincích byly vzorky odebrány koncem minulého týdne a výsledky budou v tomto týdnu,“ doplnil vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální v Příbrami, jenž se celokrajským přehledům kvality koupacích vod věnuje dlouhodobě.