"Na základě jednoho hlášeného onemocnění  bylo vyhledáno dalších 97 onemocnění," uvedla ve čtvrtek ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Všichni nemocní jsou podle ní v v domácí izolaci a mají mají velmi lehký průběh onemocnění, nikdo není hospitalizován.

Karanténa byla vystavena 273 lidem, kteří byli v kontaktu s některým z pozitivních osob. Klub je v současné době uzavřen, byla provedena dezinfekce prostor a byla snížena kapacita návštěvníků klubu tak, aby v současných teplotních podmínkách byla zajištěna řádná funkce klimatizace.

Z čtvrtečních 98 pozitivních bylo 68 přímých hostů klubu, sedm zaměstnanců klubu a 23 onemocnění se vyskytlo v rodinách a sportovních klubech. V pátek už bylo oznámeno 109 nemocncýh a podle hygieničky to není konečné číslo.

Podle informací hygieniků pili první z nakažených jeden společný nápoj jedním brčkem. "Důrazně doporučujeme, aby v současné epidemiologické situaci každý konzumoval pouze svůj nápoj ze své sklenice a vyvaroval se konzumace nápoje ze společné nádoby. Stále platí, že dodržení bezpečné vzdálenosti je jedním ze základních protiepidemických opatření před přenosem viru, každý decimetr vzdálenosti snižuje riziko možné nákazy," apelovala Jágrová.

Mezi nemocnými jsou fotbalisté rezervních týmů Sparty, Dukly a Bohemians. Jejich mančafty tak musely zrušit svůj plánovaný program. Kromě fotbalistů se měli nakazit také extraligoví florbalisté pražských Black Angels, Sparty a Karlových Varů.

Jelikož nejen v Praze nemocných koronavirem přibývá, je možné, že se v hlavním městě opět zpřísní opatření proti nákaze. Magistrát svolal na brzké páteční ráno mimořádnou tiskovou konferenci. Vedení města ale nechce podnikat žádná rozhodnutí bez doporučení hygieniků. Tím je například opětovné nařízení nosit roušky ve všech vozech MHD.

"Stávající klimatické podmínky hovoří proti takovému opatření. V neklimatizovaných tramvajích a autobusech by to byla komplikace zejména pro starší občany," sdělil náměstek pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Ještě před tím oznámí celostátní opatření i ministerstvo zdravotnictví.

"Vše je na rozhodnutí pana ministra Vojtěcha. On to chtěl původně sdělit v pondělí, ale řekl jsem mu, že je potřeba co nejrychleji sdělit veřejnosti, co chceme zrealizovat. Je totiž v zájmu lidí, abychom se nedostali z jednoho extrému do druhého. Teď máme pocit, že se nám nemusí nic stát. Ale případ z baru Techtle Mechtle, kde lidé z celé republiky konzumovali nápoje z jedné nádoby a nakazili se, ukazuje, že ten problém tu stále je,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Od noci z pátku na soboty bude povinné nosit roušky v uzavřených prostorách na akcích nad 100 lidí. Netýká se to restaurací, ale kulturních, sportovních a společenských akcí. Další opatření budou následovat.