Primátor metropole Zdeněk Hřib přišel na včerejší tiskovou konferenci s postřehem, že na příměstských linkách PID platí odlišná situace ohledně zakrývání nosu a úst. "Aby u příměstských linek nedocházelo k absurdní situaci, kdy se po hranice Prahy roušky nasazují a za hranicí se mohou v tom samém autobusu sundat, pokusí se na přání metropole pražští hygienici zkoordinovat toto nařízení se středočeskými kolegy," uvedl.

Jenže pozapomněl, že povinné roušky ve veřejné dopravě včetně příměstkých linek všude v ČR platí od 1. září. Upozornila na to šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Praha se nyní snaží dostat od ministerstva zdravotnictví relevantní data. Třeba počet nakažených podle městských částí, protože dosud se pozitivní lidé evidovali jen podle správních, které dělí metropoli jen na 10 částí. „Staré členění je pro nás nepraktické, lepší je dělení podle číslovaných městských částí,“ uvedl Hřib.

Ten také požádal ministerstvo o data o počtu hospitalizovaných, aby hlavní město vědělo, kolik lidí je na jednotkách intenzivní péče, případně na standardních infekčních lůžkách.

„Zároveň jsem požádal i o údaje o jejich věkovém složení. Kolik jich je nad 60 let, kolik pod, abychom měli přehled,“ oznámil na tiskové konferenci primátor. To je totiž podle vedení města důležitější údaj než celkový počet nakažených.

Všechny nemocnice v Praze budou mít vyčleněna lůžka pro přijímaní pozitivně testovaných, u kterých je nutná hospitalizace. Ministr zdravotnictví to v úterý přislíbil vedení hlavního města. Lůžek by měl být podle primátora dostatek.

Zapomněli jste roušku? Nevadí

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) v úterý navrhl, aby ve vestibulech metra byly instalovány rouškomaty.  Sloužit by měly zapomětlivým, ale také například návštěvníkům Prahy, kteří na nošení roušek v MHD nejsou zvyklí.

Na setkání se starosty a starostkami městských částí se řešila především dostupnost a dostatečný počet odběrových testovacích míst. Těch je k dnešnímu dni v Praze 20.

Vedení metropole vyzvalo jednotlivé městské části, aby se pokusily najít na svém území místa vhodná ke zřízení dalších odběrových míst. „Praha by pak na nich spolu s poskytovateli testování odběrové stanice pro veřejnost zřídila,“ uvedl primátor.