ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v sobotu prostřednictvím oficiálního facebookového profilu: „Místo předražené směnárny jsme otevřeli testovací odběrové místo přímo v centru Prahy!“

Na adrese Václavské náměstí 29 teď zajišťuje soukromá společnost GHC Genetics testy metodou PCR na přítomnost viru s označením SARS-CoV-2. „Jedná se o další krok, jak přiblížíme možnost testování nejen turistům, ale i obyvatelům v samotném centru metropole,“ dodal primátor Hřib v tiskové zprávě. Hřib tvrdí, že primárně mohou na „Václavák“ přijít také bezpříznakoví zájemci, kteří negativní test potřebují k cestě do zahraničí.

Podle magistrátu je odběrové místo s kapacitou v řádu stovek odběrů denně určeno samoplátcům, klientům se žádankou od lékaře. „Na odběr se neobjednává dopředu,“ upozorňuje mluvčí Vít Hofman.

Testovací místo je od pátku v provozu denně od 8 do 18 hodin. Výsledky lidé dostanou do 24 hodin prostřednictvím SMS – magistrát však uvedl, že ve výjimečných případech mohou být doručeny se zpožděním. Cena standardního PCR testu je pro samoplátce 1 750 korun.

„Protestovanost občanů považujeme za základní preventivní opatření, abychom zamezili dalšímu šíření nemoci covid-19. Současné kapacity, kde se mohou lidé nechat otestovat, nejsou dostatečné, proto zřizujeme nová testovací místa po Praze. Na existenci nového testovacího místa na Václavském náměstí budou upozorňováni také turisté a návštěvníci Prahy ze zahraničí, abychom případnou nákazu u nich mohli včas podchytit a nedocházelo tak k dalšímu šíření,“ prohlásil primátorův náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Očkování, vitamin D i redukce nadváhy

Hřib opakuje, že epidemiologická situace v Praze „zůstává stabilní“, ale primátor dál prosí o veřejnost o ohleduplnost – tedy dodržovaní vladních opatření a další nařízení, jako je nošení roušek v prostorách metra.

Už dříve magistrát hlavního města zveřejnil desatero opatření s mottem „Společně proti covid-19“. Vedení Prahy se ve spolupráci s hygienickou stanicí tím snaží snížit rizika a dopady nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Kromě notoricky známého „sociálního odstupu“ jednoho a půl metru, vyhýbání se velkému množství lidí či pečlivého mytí a dezinfekce rukou patří mezi desítku doporučení také očkování proti sezónní chřipce a invazivním pneumokokovým onemocněním, dostatek vitaminu D, redukce nadváhy a pohybová aktivita.

„Věřím, že i přes narůstající počty lidí s infekcí covid-19 situaci zvládneme, protože jsme připraveni a poučeni z jarního průběhu pandemie. Přispět může a musí každý jeden z nás. Základem je chránit zranitelné skupiny obyvatel vlastním odpovědným přístupem k hygienickým opatřením a udržet si optimismus,“ uvedla k desateru Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy. Pražští hygienici spustili na začátku sprna speciální infolinku ke koronaviru.