Spojení virtuální reality a služeb knihovny? Ano, stejně jako převedení historické budovy Ústřední knihovny do virtuálního prostředí. První účelovou budovu pro knihovnu v Československu, Ústřední knihovnu, je nyní možné si prohlédnout ve virtuální realitě.

Návštěvníci se pomocí aplikace Visiolibrum mohou přenést do období První Republiky, Protektorátu nebo období normalizace a projít si různé kouty a jednotlivé části knihovny. Součástí "prohlídky" jsou i tematické úkoly.

„Každá kapitola nabízí několik dobových a interaktivních prvků, atmosférické plakáty a také tematickou minihru. Cílem krátkého virtuálního zážitku je představit nejen historicky a architektonicky cennou budovu, ale především nabídnout vyzkoušet si možnosti virtuálního prostředí a vyzvat uživatele k vlastnímu experimentování. Ať už u sebe doma anebo přímo v prostorách Městské knihovny v Praze," sdělila mluvčí Městské knihovny Simona Doušková.

Galerie

Součástí fyzické budovy Ústřední knihovny je samozřejmě Galerie. Proto nemůže chybět ani v té virtuální. Výstavní prostor je určen nejen pro začínající umělce, ale pro kohokoliv, kdo by měl zájem svou práci ve VR prostředí prezentovat.

Knihovna nemusí být jen o papírových knihách

Aplikace může zároveň posloužit i volnočasových organizacím nebo ve vzdělávání. Smyslem projektu je podle Douškové netradičním způsobem zpřístupnit historickou památku a seznámit veřejnost s novou technologií. „Knihovna nikdy nebyla a dnes už zcela jistě není jen o papírových knihách, možná budete překvapení na co a na koho v ní můžete narazit," dodala Doušková.

VR si zájemci mohou již nyní vyzkoušet na třech místech (Opatov, Jezerka, ÚK).