Naopak lidé z okolí Prahy zaostávají a vakcínu proti klíšťovce si nechalo aplikovat necelých devět tisíc pojištěnců ze Středočeského kraje. „Očkování by měli Pražané využívat v daleko větší míře, než tak doposud činí,“ upozorňuje mluvčí pražské hygienické stanice Zdeněk Boublík.

V metropoli letos zatím evidují hygienici osm případů encefalitidy. Kromě očkování a prevence na to může mít vliv i jarní nouzový stav, kdy se lidé do přírody kolem města vydávali daleko méně.

V loňském roce hygienici při hledání infikovaných klíšťat nenarazili v Praze ani na jedno, daleko nebezpečnější byla ta středočeská. I tak ale klíště z metropole představuje podle hygieniků riziko, kromě encefalitidy totiž přenáší boreliózu.

„Výskyt boreliózy se u odebraných klíšťat objevil hned vícekrát. Proti Lymské borelióze účinná očkovací látka stále neexistuje,“ popisuje Boublík. Oproti několika málo desítkám nakažených encefalitidou ročně se onemocnění lymskou boreliózou počítá mezi Pražankami a Pražany na stovky. Třeba v roce 2018 jich bylo 232, letos do půlky července pak 33.

Jak moc nebezpečná jsou klíšťata v letošním roce, oznámí laboratoře za několik dní.