Oblíbená kavárna Karla Schwarzenberga Mlejn leží na pražské Kampě na břehu Čertovky. Ve své době se stala centrem jeho prezidentské předvolební kampaně. Majitel kavárny Martin Kotas byl jeho dlouholetým spolupracovníkem. Kotas ve své době kandidoval také do politiky, a to jako zastupitel Prahy 1. Koalice jejíž byl součástí se ale v prosinci 2019 rozpadla.

Na Schwarzenberga zavzpomínal Kotas na sociálních sítích složenou básní. Na uctění politikovi památky je nyní v kavárně umístěná jeho fotografie, u které plápolají svíčky.

Politika z kavárny Mlejn

Podnik Mlejn, napůl hospoda, napůl kavárna, leží na břehu Vltavy a je dlouhodobým centrem intelektuální a kulturní elity. Během první přímé volby prezidenta v roce 2013 odtud Karel Schwarzenberg řídil svou volební kampaň.

Tehdy zde jeho postup v prvním kole prezidentských voleb slavili jeho příznivci dlouho do rána.

Karel Schwarzenberg při prezidentských volbách

Jeho protikandidátem byl Miloš Zeman, který nakonec v druhém kole prezidentských voleb zvítězil a obhájil i v druhé volbě prezidenta v roce 2018. Právě Mlýnská kavárna a její pravidelné osazenstvo jsou jedním ze zdrojů pejorativního označení Pražská kavárna, které se v době volby prezidenta rozšířilo mezi odpůrci městských liberálů a příznivců Karla Schwarzenberga.

Na smrt Karla Schwarzenberga reagují politici

Nejvíce na odchod bývalého ministra zahraničních věcí, který zemřel v sobotu 11. listopadu ve Vídni, reagují politici z jeho domovské strany TOP 09.

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09

Karel Schwarzenberg nám vždycky říkával - politik musí mít rád lidi. On je rád měl a lidé jeho. Je mi nesmírně lito, že nás opustil. Zanechal nám však odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést. Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život. Odpočívejte v pokoji, Karle. 

Bohuslav Svoboda (ODS), primátor Prahy

V osobě Karla Schwarzenberga jsme přišli nejen o významného politika, ale především o moudrého člověka, který slovu politika dokázal dát lidský rozměr. Jeho názory na svět nám budou chybět. Odkaz, který zanechal ve veřejném prostoru, je ale trvalý a přesahuje naše bytí. 

Michal Vronský (TOP 09), starosta Prahy 3

Ve Voršilské ulici vzniklo pietní místo za Karla Schwarzenbergera. S přáteli z TOP 09 - Praha jsme tam dnes večer přišli zapálit svíčku. Děkujeme a nezapomene.