Pilařová se necítí vinna. "Jsou to věci do značné míry vytržené z kontextu, zcela opomíjí celkovou rodinnou situaci," řekl její obhájce Stanislav Balík.

V emotivní výpovědi Pilařová popsala zacházení s domem v Praze i dědictvím svého bratrance po jeho rodičích, se kterými žila i ona jako jejich neteř a nejbližší příbuzná. Snažila se prý udělat to nejlepší pro bratrance, vyhovět dříve vysloveným přáním jeho zemřelých rodičů a zajistit opravu zchátralého domu. "Myslela jsem, že to dělám dobře," řekla Pilařová.

Podle Lomozové získala Pilařová bratrancovu polovinu nemovitosti za podhodnocenou cenu. Sama se do domu nastěhovala, zatímco handicapovaný bratranec je v domově pro seniory. Navíc podle kárné žaloby nedokázala doložit, jak nakládala s penězi, které bratranec zdědil po rodičích.

Balík na začátku jednání požádal, aby se konalo bez přítomnosti veřejnosti, tedy i médií. Zdůvodnil to tím, že při jednání zazní informace o bratrancově zdravotním stavu a také o vztazích v rodině. Předseda kárného senátu Tomáš Langášek návrhu nevyhověl s vysvětlením, že ústní jednání v kárném řízení jsou podle zákona veřejná. Vyloučit veřejnost lze jen výjimečně, pokud existují vážné důvody.

Zacházení s penězi i domem v Praze podle dostupných informací prověřuje na základě trestního oznámení také policie. Trestní řízení ale zatím nezahájila, což je také důvod, proč se kauzou může zatím zabývat kárný senát. Jinak by musel kárné řízení přerušit. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v březnu dočasně zprostil Pilařovou výkonu funkce, momentálně tedy nesoudí.