Vzpomínat na Schwarzenberga budou jeho blízcí, přátelé i nejbližší spolupracovníci také v následujících týdnech – mimo jiné při zádušních mších konaných na místech, k nimž měl zesnulý užší vztah. Souhrnné informace o jejich konání zveřejnila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). V sobotu se prostřednictvím twitterové sítě X podělila o vlastní vzpomínky i své dojmy z aktuálního posledního rozloučení, kam byla pozvána. Mimo jiné publikovala sdělení Jana ze Schwarzenbergu, syna zesnulého, v němž se hovoří také o tom, co bude následovat po pohřbu.

S týdenním odstupem po posledním rozloučení v Praze se zádušní mší, následovaném vlastním pohřbem na Orlíku, tedy v sobotu 16. prosince, bude slouženo slavnostní rekviem v katedrále sv. Štěpána ve Vídni. Rovněž se začátkem v pravé poledne – tak jako obřad v Praze. Pak je na leden naplánována pětice dalších zádušních mší. Ty budou shodně začínat od 17. hodiny. I v souvislosti s nimi lze očekávat příjezd členů rodiny a významných hostů.

Jejich cyklus začíná za hranicemi, aby nakonec vyvrcholil v České republice. První z těchto bohoslužeb se uskuteční v rakouském Murau; konkrétně v tamním farním kostele sv. Matouše v úterý 9. ledna. Další bude následovat o dva dny později v klášterním kostele Panny Marie Pomocné ve Schwarzenbergu.

Od úterý 16. ledna, na kdy se chystá zádušní mše v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře-Sedlci, se tyto obřady budou konat na třech místech v České republice. Sedlecká farnost, zajišťující pořádání bohoslužeb i v Církvici, Kaňku, Malíně, Nových Dvorech či Záboří, je známá nejen touto katedrálou, ale také kostelem sv. Jakuba – a především proslulou kostnicí v kostele Všech svatých. Do 14. ledna je v podkroví katedrály také možné zhlédnout v sobotu otevřenou výstavu fotografií nazvanou Tvář baroka: Architektura v hledáčku. V posledním desetiletí je katedrála rovněž známá sledováním slunečního paprsku při jarní rovnodennosti. Jde tedy o návštěvnicky skutečně proslulé místo – a lákadlem je katedrála i pro milovníky koncertů.

Akce Karel žije dál v Lucerně 9. prosince 2023
Karel žije dál. Hudebníci v Lucerně vzpomínali na Karla Schwarzenberga

Další zádušní mše za potomka významného šlechtického rodu se chystají jižně od Prahy. Uskuteční se hned po dva následující dny. Ve středu 17. ledna se obřad bude konat v kostele sv. Prokopa v Orlíku nad Vltavou-Starém Sedle – a ve čtvrtek pak v českokrumlovském chrámu sv. Víta.

Zádušní mše je bohoslužba spojená s rozloučením se zesnulým a také s modlitbami za spásu jeho duše. Vychází z představy, že pozůstalí jednak pohřbívají ostatky zemřelého, jednak prostřednictvím modlitby usilují o doprovod jeho duše a její spásu. Tradiční součást obřadu představují přímluvy a přinášení obětních darů; typické bývají i vzpomínky na zesnulého v podání jemu blízkých osob.

Vážně nemocný Karel Schwarzenberg, jenž byl předtím hospitalizován v Praze, zemřel 12. listopadu nedlouho po leteckém transportu do Vídně. Bylo mu 85 let.