Schwarzenberg, příslušník jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Jeho rakev bude vystavena pro veřejnost od středy 6. prosince do pátku 8. prosince v pražském kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem. Pohřeb se uskuteční v katedrále svatého Víta na Pražském hradě v sobotu 9. prosince v poledne.

Arcibiskupství dnes uvedlo, že po "náročném plánování a těžkém zvažování" padlo rozhodnutí, že celá katedrála bude vyhrazena pouze pro pozvané a bude podléhat zvláštnímu režimu. "Zúčastnit se tedy mohou jen ti, kterým bude od rodiny zesnulého doručena písemná pozvánka a parte," uvedlo arcibiskupství. Doplnilo, že na seznam pozvaných žádný vliv. Zájemci mohou pohřební liturgii sledovat na velkoplošné obrazovce poblíž katedrály.

Rodina bývalého politika dříve uvedla, že přijala nabídku na možnost pohřbu se státními poctami. Mši při posledním rozloučení bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner, kázat bude kněz Tomáš Halík. "Na základě vzájemné dohody arcibiskupství zajišťuje při posledním rozloučení oblast liturgickou, stát a rodina pak oblast protokolární," uvedlo arcibiskupství.

Podle serveru Seznam Zprávy dostaly pozvánku například bývalé ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová a Hillary Clintonová. Pohřeb příští týden doprovodí také akce v pražském paláci Lucerna. Bude zahrnovat hudební vystoupení či výstavu fotografií ze Schwarzenbergova života.

Kondolenční kniha k úmrtí Karla Schwarzenberga