„S panem primátorem tuto myšlenku podporujeme. Teď je na odborné komisi, aby navrhla ulice či prostranství, která by byla vhodná k pojmenování po Karlu Gottovi,“ říká Jiří Pospíšil (TOP 09), šéf klubu zastupitelů Spojených sil pro Prahu. V úvahu připadá také název nějaké hudební instituce. Podobně jako Havlovo jméno nese mezinárodní letiště v Ruzyni.

„První, kdo se dozví, co navrhujeme, bude rodina,“ doplňuje lídr koaliční Prahy Sobě Jan Čižinský. Se spontánními nápady, mezi nimiž nechybí ani stanice metra, teď přicházejí i sami Pražané. 

Gott se pravděpodobně v budoucnu dočká také vlastní sochy. „Očekávám, že takový podnět přijde,“ konstatuje architekt Osamu Okamura, který předsedá magistrátní Komisi pro umění ve veřejném prostoru. „Když iniciativu někdo z městských částí, hlavního města či z kulturní instituce přednese, tak se jí budeme vážně zabývat,“ doplnil Okamura.

Úkolem umělecké komise je, aby se na veřejná místa dostávala kvalitní díla, zapadající do okolního prostředí.

V souvislosti s místopisným pojmenováním je nejčastěji zmiňována Praha 5, kde Mistr dlouhá léta žil. „Rada bude zvažovat vzdání pocty jeho celoživotnímu dílu pojmenováním ulice,“ uvedla starostka páté městské části Renáta Zajíčková (ODS).

Se svými nápady se svěřovali i Pražané, kteří přicházeli uctít památku Karla Gotta na Bertramku. „Ráno jsem jela metrem a říkala jsem si, že by po něm klidně mohli pojmenovat stanici metra. Pokud po něm nepojmenují stanici, tak aspoň nějakou ulici nebo hudebku,“ doufá paní Květoslava z pražské Troji.

Rozhodne komise

Významné slovo při rozhodování bude mít místopisná komise jako odborný poradce pražských radních. „Nejčastějšími navrhovateli bývají stavební a developerské firmy, městské části, úřady, jednotliví občané a mnoho návrhů pochází od samotné komise,“ popisuje praxi mluvčí magistrátu Vít Hofman. Návrhy, které projdou sítem komise, pak schvaluje rada hlavního města.

Například Praha 3 už poslala na magistrát seznam jmen bývalých disidentů a politiků, po nichž by chtěla pojmenovat ulice a náměstí, která v budoucnu vzniknou na pozemcích nákladového nádraží Žižkov. Ostřejší debatu mezi pražskými politiky vyvolal letos návrh na pojmenování ulice po zavražděném starostovi polského Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Nakonec nese jeho jméno promenáda na Vinohradech.

Další významné zahraniční jméno se objevilo před pár lety v novém parku ve Střešovicích. Areál dostal jméno Maxe van der Stolea a výtvarník Dominik Lang tam vytvořil i pomník věnovaný někdejšímu nizozemskému ministru zahraničí, který podporoval disidenty v bývalém Československu.