Hlavní město spustilo další ze série informačně-motivačních kampaní proti koronaviru. Nyní je podle magistrátu cílem ukázat, že – více než kdy jindy – je důležitá slušnost, pomoc ostatním a hlavně lidem takzvané v „první linii“.

Právě skuteční lidé z řad zdravotnických záchranářů, policistů, strážníků hasičů nebo pracovníků Českého červeného kříže promlouvají skrze plakáty a internetové bannery (nejen) k Pražanům. „Vaše podpora/slušnost/ohleduplnost nám pomáhá,“ zní hlavní motto kampaně, která by se krom venkovních billboardů měla objevit také v tištěných periodikách, online médiích, rádiích či na sociálních sítích.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vystoupil 15. května 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání pražského krizového štábu ke koronaviru.
Šikovné PR. Populismus. Jak opozice reaguje na Hřibovu službu v nemocnici

„Obzvláště nyní, kdy počty nemocných a v karanténě rostou, kampaň připomíná, že naše chování ovlivňuje nejen zdraví nás samotných, ale i zdraví ostatních,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib. (Piráti).

Praha proti „fake news“

Primátorův náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) dodal, že tato kampaň je vedena pozitivně a že vedení Prahy pomáhá také vyvracet řadu „fake news“, které v souvilosti s koronavirem kolují po internetu.

Hlavní město spustí novou kampaň proti koronaviru. Svou tvář jí propůjčili lidé v první linii.Zdroj: MHMP„Cílem je také oslovit veřejnost a motivovat část obyvatel, kteří odmítají dodržování pravidel, aby si vzpomněli na ty, kteří jsou vystaveni nebezpečí každý den, a přesto jako další tisíce lékařů, sestřiček, záchranářů, policistů nebo například hasičů po celé republice bojují o záchranu lidských životů,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kampaň vytvořil odbor médií a marketingu pražského magistrátu a celkové náklady na její výrobu a instalaci do veřejného prostoru byly přibližně 360 tisíc korun bez DPH. Pomohla i vstřícnost některých institucí.

Podle radní pro zdravotnictví a sociální oblast Mileny Johnové (Praha sobě) jsou právě lidé z kampaně „skuteční hrdinové, kterým můžeme věřit, když říkají, že společně to zvládneme“.

Jenže – s jízlivou nadsázkou řečeno – v této fázi už má mnoho občanů pocit, že si musí pomoci sami (nehledě na logický nesmysl ústředního hesla „Praha drží spolu“ při boji s nakažlivou nemocí, kdy se naopak doporučuje omezit kontakt s ostatními). 

Ohrožená zdravotnice hledala postup celou noc

Tak třeba čtenářka Pražského deníku coby zdravotnice v jedné z nemocnic v metropoli přišla při výkonu služby do kontaktu s pozitivně testovanou pacientkou, její kolegyně měla rovněž pozitivní test a ona druhý den ztratila čich i chuť, což jsou jedny (byť méně častých) z příznaků covid-19. V práci se proto objednala na odběr hlavně, aby nenakazila ostatní. Ale co dál? „Hledala jsem celou noc,“ odpovídá.

Praha nabízí přehledný web covid.praha.eu, kde najdou lidé se žádankou od lékaře i samoplátci seznam odběrových míst. Ovšem pak mnozí tápou. Mají strach. Cítí se být kvůli koronaviru „ostrakizováni“, nechtějí zatížit zdravotnický systém nebo dostat do problémů lidi ze svého okolí.

Testovací místo pacientů s podezřením na infekci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Nemocnici Na Bulovce.
Hřib: Registrujte se na testy na covid třeba hned! Praha spustila nový web

Hygienická stanice hlavního města Prahy na webových stránkách upozorňuje, že s každým nově pozitivním bude (zpravidla do 48 hodin) zahájeno epidemiologické šetření. Jenže takzavně „trasovat“ kontakty nakažených hygienici vůbec nestíhají, což jejich šéfka Zdeňka Jágrová několikrát sama přiznala. 

„Při oznámení pozitivního výsledku je vám sděleno, že vy osobně ode dne odběru musíte setrvat v izolaci, tj. omezit styk s dalšími lidmi, setrvávat doma, praktický lékař vám vystaví 10denní izolaci, tj. e-neschopenku. Neschopenka je vydána ode dne odběru,“ píší pražští hygienici.

Pokud nemáte po deseti dnech v karanténě minimálně tři dny žádné příznaky onemocnění covid-19, jste považování za zdravé a není třeba absolvovat žádný test. Pokud například horečka či kašel neustupují, je potřeba kontaktovat praktického lékaře. „Když máte mírný průběh, nechoďte do nemocnice,“ radí zmíněná čtenářka Pražského deníku s tím, že právě zdravotnická zařízení patří mezi riziková místa. Test na přítomnost viru navíc z medicínského pohledu neprokazuje nemoc samotnou. Vždy byla potřeba provést klinické vyšetření.

Nakázu můžete šířit i přesto, že se cítíte zdrávi

Ministerstvo zdravotnictví v informační létaku upozorňuje rovněž na to, že pozitivně testovaným přijde spolu s výsledkem rovněž odkaz na sebereportovací formulář. Povinnost izolace a další pravidla podle vladního resortu, v jehož čele střídá Romana Prymulu (za ANO) lékař Jan Blatný, platí i pro bezpříznakové osoby: „Nákazu můžete šířit i přesto, že se cítíte zdráv/a.“

Pokud hygienici vyhodnotí, že jste byli v rizikovém kontaktu s pozitivní osobou, musíte absolvovat test metodou PCR v rozmezí 5. až 7. dne (nejpozději však do 10. dne). 

„V případě, že se nepodaří provést RT-PCR test v průběhu 10 dnů od rizikového kontaktu s pozitivně testovanou osobou, karanténa osob bez příznaků je ukončena bez provedení testu, a to za 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou,“ píše krajská hygienická stanice.

Trochu paradoxně působí, že rodinní příslušníci a osoby sdílející společnou domácnost s „rizikovým kontaktem“ (například pozitivní test měl váš kolega v práci) nemají uloženo žádné omezení. Problém je, že absolutně nefunguje takzvaná chytrá karanténa, chyběla otevřená data o kapacitě nemocnic i vzájemné sdílení skrze centrální dispečink. Ani chaotická komunikace a direktivní opatření menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) ke zlepšení situace nepřispívají.

Důležité je každopádně zachovat klid, pečovat o své zdraví tak, jako než vypukla globální pandemie covid-19. A jak si přeje pražský magistrát: „Chraňte sebe i ostatní!“

Telemarketing, prodej po telefonu, call centrum - ilustrační foto
Levnější energie? Půjčky? Ne, volá hygiena. A covid pozitivní nezvedají telefon