Nasvícena byla Nová radnice na Mariánském náměstí, Petřínská rozhledna, zdi pod Metronomem na Letné a též Rudolfinum, jelikož právě zde 1. ledna 1993 zazněla Smetanova symfonie Má vlast. Místa budou zářit v českých barvách do ranních hodin 2. ledna.

Připomenutí události rozdělení někdejšího Československa podporuje i vyvěšení vlajek ČR – jednoho ze symbolů české státnosti. „Vlajky jsme instalovali tradičně na stožáry veřejného osvětlení na historicky významných místech v centru hlavního města. Celkem 59 vlajek zdobí Václavské náměstí a ulice Na Příkopě a Národní,“ přiblížil Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hl. m. Prahy.

V celé síti metra znělo až do 20 hodin na Nový rok hlášení s textem: „Již 30 let jedeme po vlastní lince jako samostatná Česká republika. Přejme si proto šťastnou cestu i do budoucna. Vaše hlavní město Praha.“ Stejně jako při podobných výročích nebo svátcích jsou tramvaje v ulicích osazeny vlaječkami České republiky.

Oslavy ale prvním lednovým dnem neskončí. 26. ledna vyjede do ulic Prahy speciální tramvaj u příležitosti třicátého výročí od zvolení Václava Havla prvním českým prezidentem. Ta zároveň připomene největší úspěchy naší republiky za posledních třicet let, jako jsou vstup do NATO, vítězství hokejistů na olympijských hrách v Naganu nebo vstup do Evropské unie v roce 2004.