Pro cestující se metro pravděpodobně otevře už ve čtvrtek. „Termín otevření se blíží. Zrevitalizovaná stanice by měla začít sloužit cestujícím tento čtvrtek 2. listopadu 2023. Právě probíhají dokončovací práce,“ uvedl mluvčí pražského dopravního podniku Dan Šabík.

Tunel na stanici Jiřího z Poděbrad
Dělníci dokončují ve stanici Jiřího z Poděbrad ražbu pro bezbariérový vstup

Metro stanicí pouze projíždělo do ledna letošního roku. Rekonstrukce, která ale začala už 1. září 2021, zahrnovala především výměnu eskalátorů. Součástí oprav byly ale i nástupiště a tunely, kde pracovníci stavby provedli sanace průsaků vody, vyměnili poškozené kamenné obklady a mimo jiné vyměnili osvětlení za nové, úspornější, LED technologie, které jsou zabudované v podhledech.

Na výtah si cestující ještě počkají

Součástí rekonstrukce stanice Jiřího z Poděbrad je i vybudování bezbariérového výtahu. „Dovolujeme si upozornit, že ve stanici Jiřího z Poděbrad bude dle harmonogramu pokračovat výstavba výtahů, s předpokládaným termínem zprovoznění v průběhu druhého čtvrtletí 2024,“ doplnil Šabík. Pro cestující by měl být výtah zpřístupněn pravděpodobně v květnu.

Díky opravám by měla stanice metra získat podobný vzhled, který měla při zahájení provozu v roce 1980. Jedná se po stanici Náměstí Míru o nejhlouběji umístěnou stanici metra v metropoli, a to 45 metrů pod zemí. Nové eskalátory s téměř 37 metry na výšku budou podle dostupných informací rychlejší, než na příklad ve stanici Náměstí Míru, ale mírně pomalejší než byly doposud. Podle bývalého starosty Prahy 3 a nynějšího pražského zastupitele Jiřího Ptáčka (TOP 09) musí eskalátory plnit současné normy.

Rekonstrukce zastávky metra měla podle předběžných výpočtů vyjít přibližně na 1,29 miliardy korun. Následovat bude rekonstrukce Vinohradské ulice včetně okolí stanice metra a tramvajových zastávek. Stavební práce jsou naplánované na příští rok.

Reakce prvních cestujících na opravenou stanici metra:

Zdroj: Deník/Radek Cihla