"Nejdříve jsme rekonstruovali tu neveřejnou část. Od ledna letošního roku jsme stanici pro veřejnost uzavřeli, abychom zrekonstruovali nástupiště, obklady, hliníkové obložení a další věci. Náklad na samotnou rekonstrukci stanice byl asi 800 milionů korun, když k tomu připočítáme tu bezbariérovost, tak se blížíme k 1,3 miliardy," řekl ČTK generální ředitel DPP Petr Witowski.

Nový vzhled stanice metra Jiřího z Poděbrad.
Konec oprav. Stanice metra Jiřího z Poděbrad se otevře pravděpodobně ve čtvrtek

Dopravní podnik vyměnil původní sovětské eskalátory za nové, které jsou úpornější a ekologičtější. Kromě toho dělníci odstranili průsaky, vyměnili rozvody, osvětlení či poškozené obklady a dlažby. Sundali podhledy a zmodernizovali vzduchotechniku. Opravili rovněž konstrukční prvky, jako jsou třeba sloupy. "Došlo také k estetickému vyčištění stanice, třeba tu už nejsou zářivky zavěšené ze stropu, ale zabudované v podhledu. Vrátili jsme se k esteticky čistému designu z roku 1980, je to tedy tak, jak to mělo být," řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

Při výluce byly uzavřené rovněž podchody a vestibul stanice metra. Kompletní uzavírka při výměně pohyblivých schodů byla podle dopravního podniku nezbytná, protože stanice má pouze jeden výstup. Na povrchu pak zmizely stříšky nad vstupy, které nahradila prosklená zábradlí a přibyl stožár s označením metra a názvem stanice.

Po dnešním znovuzprovoznění budou pokračovat práce na stavbě výtahů, které mají začít fungovat ve druhém čtvrtletí příštího roku. Stanice bude 47. bezbariérovou stanicí z celkem 61. "Plánujeme, že výtah budeme zprovozňovat někdy na přelomu jara a léta," dodal Witowski.