Jednání ráno začal primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který apeloval na věcnou debatu a varoval před honem na čarodějnice. „Z vlastní zkušenosti vím, jak frustrující a demotivující je čelit přestupkům, kterých jste se nedopustili. Je to doslova boj s větrnými mlýny… Vím, co je to být ostrakizován a chci vás požádat, abychom se nenechali strhnout k honu na čarodějnice. Naslouchejme si a mějme na paměti, že tu nejsme jako inkvizice. Jsme kolegové, kteří mají společný cíl, pracujeme pro Prahu," řekl Svoboda.

Předseda zastupitelů Patrik Nacher (ANO), který za klub ANO mimořádné zastupitelstvo inicioval, uvedl, že žádá vyvození politické odpovědnosti Jiřího Pospíšila a navrhl usnesení, ve kterém Zastupitelstvo hlavního města Prahy konstatuje, že nové informace, které se v posledních dnech objevily v kauze Dozimetr jsou závažné.

Zdroj: Eliška Stodolová

Opoziční zastupitelka Hana Třeštíková (Praha Sobě) řekla, že Pospíšil se v minulosti stal symbolem mladého politika, když se stal předsedou TOP 09 a také symbolem nového startu. Nyní se podle ní může stát symbolem politika, který "se skandálem promlčí, než aby se k tomu postavil čelem".

Podle zastupitele Jiřího Ptáčka (TOP 09) se ale žádné nové informace za 14 měsíců neobjevily a jedná se pouze o dohady a domněnky.

Někteří zastupitelé také vytýkali Praze Sobě, že nepřipojila své podpisy pod žádost žádající svolání mimořádného jednání. Zastupitel Jakub Lepš (TOP 09) řekl, že Praze Sobě jde o rozbití magistrátní koalice a snahu dostat se k moci, což řekl také radní Michal Hroza (TOP 09). Opoziční zastupitel Milan Urban (SPD) mluvil o tom, že Praha Sobě údajně nabízela Pospíšilovi pozici primátora, pokud by TOP 09 odešla z koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Pospíšil řekl, že taková nabídka oficiálně nepadla, ale v zákulisí o tom někteří mluvili.

Na návrh předsedy zastupitelů Prahy Sobě Jana Čižinského pak zastupitelé hlasovali také o tom, zda Pospíšilovi důvěřují. Pro hlasoval pouze primátor Bohuslav Svoboda (ODS), většina zastupitelů vůbec nehlasovala.

Pražští zastupitelé pokračují v řádném jednání ve čtvrtek 14. 9. 2023 po 15h:

Zdroj: Eliška Stodolová

Pospíšil rezignaci odmítá

Praha Sobě na konci srpna vyzvala Pospíšila k rezignaci kvůli článku Deníku N odkazujícího na neveřejný policejní spis. Pospíšil podle něj zorganizoval schůzku zástupců hnutí STAN a TOP 09, na které se setkal jeho bývalý asistent Jiří Fremr s jedním z hlavních obviněných v kauze Dozimetr Michalem Redlem.

Pospíšil opakovaně řekl, že k rezignaci nevidí důvod a v kauze kolem korupce v dopravním podniku nefiguruje. Dodal, že se bude proti některým tvrzením Deníku N bránit právní cestou a věc již předal advokátovi.

Jiří Pospíšil.
Zastupitelé se sešli na dvou jednáních. Pospíšil mimořádnou schůzi podpořil

V kauze Dozimetr policie loni obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele dopravního podniku Mateje Augustína nebo podnikatele Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.