Z celkového počtu tří set rušených poboček po celé republice patří České poště zhruba jedna třetina nemovitostí, ovšem jsou mezi nimi i některé v podílovém vlastnictví. „Většina z tohoto počtu bude následně nabídnuta k prodeji,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí České pošty Matyáš Vitík s tím, že hodnota budov, kterou nejdříve určí znalecké posudky, by mohla přesáhnout miliardu korun.

Podle aktuálních informací dojde přímo v metropoli k zavření třiceti poboček. A některé z nich se objeví na realitním trhu. Objekty budou podle Vitíka nabídnuty primárně obcím.

Jde například o pobočku v Jindřišské ulici, o kterou projevil zájem pražský magistrát a už zahájil jednání s Českou poštou. Ze strany státního podniku musí další kroky ještě posvětit dozorčí rada.

Na Praze 10 plánuje pošta zrušit tři pobočky ze šesti. Jedna z nich je podle starosty městské části Martina Valoviče (ODS) ve vlastnictví České pošty. „Primárně si myslím, že jde o úsporu pracovních sil, ale chtějí také utržit finance prodejem zaniklých poboček. Z toho budou zčásti saturovat chod,“ poznamenal Valovič.

Prodej ještě před uzavřením

Už nyní se mohou zájemci ucházet o koupi pobočky pošty ve třetí městské části. Nebytové prostory za 13 milionů nabízí k prodeji majitel budovy, kde je pošta v nájmu. „Jde o pobočku, kde jsme byli v nájmu. Majitel viděl, že pobočka zanikne, a tak ji začal nabízet k prodeji," vysvětlil Vitík.

Praha 3 si ale ještě ve čtvrtek myslela, že prostor prodává přímo pošta. A podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha si městská část není vědoma toho, že by jí odkup někdo ze zástupců České pošty předem nabídl.

Mluvčí pošty Vitík ale slibuje, že v případě nemovitostí vlastněných Českou poštou, což není tento případ, budou skutečně prodeji předcházet jednání s vedením městských částí. Tam, kde nebudou mít zájem, nabídne pošta nemovitosti k odkupu i prostřednictvím elektronické aukce. Objekt poté získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu.

Konec nájemních smluv

Podobných pronájmů, jako je ten v Kubelíkově ulici, má Česká pošta mezi rušenými poštami zhruba dvě třetiny. Týká se to třeba dvou poboček na Praze 10 nebo jedné další na Praze 3.

„Městská část pronajímá České poště prostory pro provoz poštovní pobočky na náměstí Jiřího z Poděbrad. Tato pobočka by se podle plánů České pošty měla od letošního 1. července zrušit. Zatím jsme ale ze strany České pošty nebyli kontaktováni ve věci ukončení nájemní smlouvy,“ řekl Deníku Hannich.